YENİCEKÖY BİLİMİN YOLUNDA

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilim ve teknoloji merkezleri her yaştan farklı birikime sahip insanları bilimle buluşturmak, bilgiyi kaynağından öğrenmelerini sağlamak ve bilime olan merakı tetiklemek üzere tasarlanmış deneysel ve uygulamalı merkezlerdir.

Bilim merkezi, kişilerin tüm duyularına hitap eder ve isteyene okuyarak, isteyene dinleyerek, isteyene uygulayarak yani dokunarak öğrenme fırsatı sunuyor. Bilim merkezinin amacı tüm bilgileri tam anlamıyla vermek değil, kişilerin bilime karşı olan ilgilerini artırmak ve dikkatlerini çekebilmektir.

Ödemiş Bilim Merkezininbilime katkısının yanı sıra, Ödemiş ve çevresinin tarih ve kültürünü de sergileyerek kültürel vazifesini de yerine getirmektedir. Bu doğrultuda öğrencilerimizin gerek bilimsel gelişmeleri yerinde görmeleri gerekse Ödemiş kültürüyle ilgili bilgi sahibi olmaları için birinci dönem sonunda Bilim Merkezine ziyarette bulundular. Ziyaret, amacına uygun olarak bilimin her alanına uygun olan deney istasyonlarında öğrencilerimizde merak duygusunun oluşmasını ve bilimin aslında çevrelerinde gördükleri her şeyin içinde olduğunu fark etmelerini sağlayarak tamamlandı.

Gün sonunda öğrenciler bilimin ve bilimsel gelişmelerin aslında yaşam ile ilgili olduğunu teorik bilgileri somutlaştırılmış olarak gördüklerinde bunu dahi iyi anladıklarını fark ettiler.  Gezi öncesinde okul içerisinde yaptıkları Fil Dişi, Jelibon Dansı ve Şekerin alevi  gibi deneyler ile bir ön hazırlık yapmış olmaları bu gezinin amacını daha iyi kavramalarını sağladı.

Yapılan bu deneyler de tıpkı gezi gibi teorik bilgilerin somutlaştırılmasını sağladı ve öğrencilerin yaparak yaşayarak öğrenmelerine katkıda bulundu. Bu şekilde yapılan faaliyetler ile geleceğimiz olan öğrencilerimiz bilimin gerçek manasını kavramış, onu bilinemeyecek ya da korkulacak bir konu olarak görme ön yargısını zihinlerinde silmişlerdir.

 

Yeniceköy Ortaokulu

YENİCEKÖY BİLİMİN YOLUNDA

Yorumlar kapalı.