YENİ OTOGARDA, ESKİ OTOGARIN İZLERİ

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 1948 YILINDA PROJESİ ÇİZİLEN GİRİŞ KAPISI YENİ OTOGARDA DA İNŞA EDİLDİ

  Başar Uçar – Ödemiş Belediyesi’nin cumartesi günü hizmete sunacağı yeni otogar, 1950’li yıllarda hizmete sunulan mevcut otogardan izler taşıyor.

1948 yılında projesi hazırlanan, 1954 yılında da hizmete sunulan Ulus Meydanı’ndaki otogar 60 yıllık serüven sonunda yerini yeni belediye binasına bırakmaya hazırlanırken, yeni otogarda peronlarında otobüsleri ağırlamak üzere gün sayıyor. Cumartesi günü hizmete açılacak yeni otogarın giriş kapısı, mevcut otogardan esinlenerek hazırlandı. Yeni otogarın çevre duvarlarındaki korkuluklar için de Saraçoğlu Caddesi’nden sökülen korkuluklar değerlendirildi.

“ESKİ OTOGARIMIZ GİRİŞ KAPISI İLE DAİMA HATIRLANACAKTIR”

60 yıllık kapıyı yeni otogara mimari olarak taşıyan Ödemiş Belediyesi, Ödemişlilere nostalji yaşatmayı hedefliyor. 9 bin metrekarelik alanda inşa edilen garajın kapısının geçmiş ile gelecek arasında kurulan köprünün simgesi olduğunu dile getiren Ödemiş Belediyesi Fen İşleri Müdürü Mehmet Urtimur, “Mevcut otogarımız dönemine göre son derece iyi bir projeyle inşa edilmiş. 60 yıldır hizmette olan otogarımızın taşınması sürecinde Ödemişlilere hoş bir nostalji yaşatmak üzere yeni otogarımızın kapısı 1948 yılında hazırlanan projeye göre inşa edildi. Görünüm olarak geçmiş ile gelecek arasında köprü olacak otogar kapısı ihtiyaca da cevap verecek şekilde giriş-çıkış düzenine göre dizayn edildi. Ödemiş’in emektar otogarı giriş kapısı ile daima hatırlanacaktır” dedi.

YENİ OTOGARDA, ESKİ OTOGARIN İZLERİ