Selim Şahan / Baş Yazar
Selim Şahan / Baş Yazar

Ödemiş il olsun mu?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ödemiş’in bazı sorunları vardır ki her dönem siyasette prim yapar. Yani demem o ki Ödemişli siyasetçiler zaman zaman bu prim yapan sorunları tartışmaktan haz duyarlar.

Malum Kent Konseyi de Ödemiş’in yaklaşık 250 sivil toplum kuruluşunun seçilmiş sivil bir organıdır. Doğal olarak biz de Kent Konseyi olarak bu siyasetçilerin konuşmaktan haz duydukları bu sorunlar hakkında zaman zaman fikir beyan ederiz. Kim duyar kim duymazlıktan gelir bilemem ama yerel seçimlerin yaklaşmamaya başlamasıyla birlikte, toplamda 15 maddeye sığdırabileceğimiz bu konu başlıklarını önümüzdeki günlerde yine tartışmaya başlayacağız demektir.

Aslında şurada sıralamaya kalksam sizin de bileceğiniz konu başlıklarıdır bunlar.

Örneğin “Ne olacak şu eski Tekstil arazisi?”

Bir başka başlık da “Ödemiş il olacak mı?”

**

Biliyorsunuz geçtiğimiz hafta eğitimde ara tatil vardı. Ben de bu ara tatilden faydalanıp birkaç günümü İzmir’e ayırdım. Birikmiş üç beş işim vardı. Bunlardan biri de yeni pasaport çıkarma işiydi.

Pasaport ve vize ile ilgili çekilen sıkıntıları siz de haberlerde biliyorsunuzdur.

Devlet memurları yeşil pasaport adı verilen özel bir pasaporta sahip. Yurtdışına gidip de geri dönmemek riski az olduğu için Yeşil Pasaportun özel bir durumu söz konusudur. 5 yıl olan süresi de 10 yıla çıkarılmıştı.

Hemen yarı bir yerlere gideceğimiz yok da, hani ne olur ne olmaz… Çocuklar büyüdüler. Onların yurtdışı ile işleri, geliş gidişleri olabilir. Bizim de elimizde hazır olsun.

Yeşil pasaport için önce il milli eğitime gidip bazı belgeleri hazırlamamız gerekiyor. Tatilin ilk günü gidip hazırlayayım istedim. Öğlene doğru gittim ki o günkü kontenjan dolmuş. Günde 70 kişinin işlemleri yapılabiliyormuş. “Yarın için randevu alayım” dedim. “Hayır, yarın sabah gelip sıraya gireceksin” dediler. Tamam dedik, madem öyle… Ertesi günü sabah erkenden gittim. Gittim ki milli eğitimin dış kapı önünde bir sıra. Hava da soğuk… Saat 08.30 oldu ve hızlı adımlarla içeriden sıra kapma telaşı!

Neyse, o gün işlerimi hallettim.

Birkaç hafta öncesinden de tatil ertesi Salı gününe Nüfus’tan randevu alabilmiştim. Tatil zamanı randevu alamadım. Salı günleri öğlenden sonra dersim yok. Hadi bakalım koştur koştur yine İzmir yolları.

Peki işlemler ne kadar sürdü? Sıra beklemeler hariç Milli Eğitim’de 10 dakika, Nüfus’ta 10 dakika. 20 dakikalık işlem için 3 gün git gel! Harcama? Yol parası artı 500 lira pasaport kırtasiye masrafı. Uzatmayalım ve okuyucuyu da yormayalım.

Yani bu işler neden Ödemiş Milli Eğitim’de ve Nüfus’ta olamıyor anlamış değilim!

Ayrıca, e-devletten benim her şeyim görülebiliyorken…

Neden onu getir, bunu götür?

Gelelim şimdi il meselesine.

Varsın valimiz olmayıversin… Varsın bir plakamız da olmayıversin…

Vatandaşın bu tür işleri ilçede görülsün de varsın yerel siyasetçiler 40 yıl daha “Ödemiş il olacak mı?” meselesine kafa yorsunlar.

Dile kolay, bir günümüz iş görmek için heba oluyor.

Ama atalarımız, “Vakit nakittir!” demişler!

Siyasetçilerimiz bunu çözebilirler mi?

Desinler mi?

 

Ödemiş il olsun mu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir