İlhan Biçer / Efeler Diyarından
İlhan Biçer / Efeler Diyarından

Tren Rayları

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Bu haftaki yazımda Ödemiş 27 Mayıs İlkokulunda beni okutan ilkokul öğretmenim Ziya Kaner öğretmenimin anısına…

Dersimiz beden eğitimi, öğretmenimiz bizlere koşu yarışması yaptırmak için bizi okulun dışına çıkardı. Koşu, okulumuzun önünden başlayacak; 300 metre mesafemizde bulunan tren yolu rayına elimizi değdirip geri dönerek başlangıç noktasında yarışma sona erecek. Sıraya girdik. Öğretmenimiz düdüğü çalarak start verdi. Koşmaya başladık. İlk önce nefesim daralır gibi oldu.  Sonra koştukça açıldım.

Koşmaya devam ettim. Hedefim tren yolunun rayına elimle değip geri başlangıç noktasına bir an önce gelmekti. Tren yoluna yaklaştıkça önümde 10-15 kişi vardı. Bunların çoğu tren rayına değmeden geri dönüp koşmaya devem ediyordu. Ben ise hala koşuyordum. Bir an önce elimi tren rayına değip geri koşmalıydım. Nihayet tren raylarına ulaşıp elimle değdim. Hemen geriye başlangıç noktasına doğru koşmaya başladım. Önümde en az yirmi kişi vardı. Onlarında çoğu ellerini tren rayına değmeden geri dönenlerdi. Öğretmenimiz elinde cetvelle bekliyordu. Yarışı bitirenlere ellerini açtırıyordu. Bazılarını elindeki cetvelle vuruyor, bazılarını vurmuyordu. Koşarken buna bir anlam veremedim.

Yarış bitiş noktasına nefes nefese vardım. Öğretmenimiz: “Elini aç” dedi. Elimi açtım, simsiyah kir içindeydi. Elimin kirli olmasındançok utandım. O an anlayamamıştım elimin nerede, nasıl kirlendiğini? Bana cetvelle vurmadı.”Geç dedi.”  Öğretmenim bana cetvelle vurmamıştı. Cetvele bana nedenvurmadığını anlamamıştım. Sonradan öğrendim ki, meğerse tren raylarına dokunanların elleri kirleniyormuş, dokunmayanların ise temizmiş. Bu anımı hayatım boyunca kulağıma küpe yaptım. Hiç unutmadım. Hile ile bir yere varılamayacağını, gerçeklerin gözlerden kaçmayacağını anladım.

Başta Başöğretmeniz Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere ilkokul öğretmenim Ziya Kaner’e ve hayatım boyunca üzerimde emekleri olan öğretmenlerime minnettarım. Hepsini saygı ile anıyorum.

Tüm öğretmenlerimizin;  “24 Kasım Öğretmenler Günü” Kutlu Olsun.

Tren Rayları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir