Yaşayan Tarih Nezir(Ergül) Emmi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

28 Şubat günü Yeniceköy Ortaokulu 7/A sınıfı öğrencileri ,Müdür Yardımcısı Cansu Arıkan Sezginer ve  Sosyal Bilgiler Öğretmeni Alaattin Uşaklı Kore Gazisi Nezir Emmi’yi ziyaret ettiler.

Doksan beş yaşındaki Nezir Emmi köyde ailesiyle birlikte yaşamaktadır. Nezir Emmi bizleri karşısında görünce gözleri ışıl ışıl parladı. Yaşına ve yaşadığı rahatsızlığa rağmen hala yaşama sevinci ile doluydu. Daha sonra Nezir Emmi çocuklara anılarını anlatmaya başladı.

Nezir Emmi ve silah arkadaşları Kore Savaşı’na giderken yirmi yedi günlük zorlu bir gemi yolculuğu yaşamışlar. Fakat bu zorlu yolculuğun en büyük kazancı farklı ülkeler,bitkiler ve hayvanlar görmüş olmaktı. Sadece farklı ülkeler,bitkiler değil okyanuslarla da tanışmıştı bu sayede. Hatta Java Adaları’ndan sonra Filipinlere doğru gemi öyle bir yerden geçtiki: ‘’İki kayanın arasından’’ diye hayretle anlattı. Gemi yolculukları 22 Ekim 1950 tarihinde Busan Limanında sona ermiş. Geceyi gemide geçirmişler. Sabah bando eşliğinde İstiklal Marşı’nı söylemişler. Bu duygulu anlar hepsinin gözlerini yaşartmış. Sonra Amerikan Bandosu eşliğinde ‘’Yolcu Marşı’’ ile Kore topraklarına ayak basmışlar. Trenle Teagu şehrine yolculuk yapmışlar.Teagu şehrinde Japonların yaptığı binaları karargah olarak kullanmışlar.

Teagu şehrinde yedikleri yemekleri ve halkla diyaloglarını anlattı. Trende sigara dağıltılmış. Nezir Emmi sigara içmediği için sigarasını oradaki bir vatandaşa vermiş. Koreli vatandaş Nezir Emmi’ye elma ikram etmiş. Fakat komutanları güvenlikleri için böyle birşeyin doğru olmadığını anlatmış.

O seneki Cumhuriyet Bayramı’nı Kore’de kışlada kutladıklarını gözleri dolarak ifade etti. Savaşa katılma sebeplerinin ise Nato’ya destek için olduğunu belirtti.

Savaş esnasında Türk birliklerinin Çin ve Kuzey Kore birliklerinin arasında kaldığını fakat Türklerin direniş gücü sayesinde yarmayı başardıklarını söyledi. Bu başarılarını gölgelemek için Ruslar Türklerin 65 bin kişiyi doğradıkları yönünde haber yaptıklarını söyledi.

Chongchon  Nehri boyunca geri çekilmişler. Geri çekilme sırasında bir arkadaşıyla yorulmuşlar. Biraz dinlenmek için mola verdiklerinde diğer arkadaşlarıyla aralarının açılmış olduğunu anlattı. Tembelliklerinin faturasını  canları ile ödeyebileceklerini çocuklara da tembelliğin iyi bir şey olmadığını ifade etti.

Savaş bittiğinde Nezir Emmi’nin birliği ülkemize geri dönmüş. Dönüşlerinde Türk milletinin onları büyük bir coşkuyla karşıladıklarını ve Nezir Emmi bir anda kendisini havada uçarken bulduğunu ifade etti.

Çocuklara kazandığı madalyaları ve rozetleri gösterdi. Hep birlikte fotoğraf çektirip vedalaştıktan sonra okulumuza geri döndük.

Yeniceköy Ortaokulu

 

Yaşayan Tarih Nezir(Ergül) Emmi

Yorumlar kapalı.