Yarınlara İz Bırak Projesine 381 Proje Başvurusu

2022-2023 Eğitim Öğretim yılında hayata geçen Ödemiş Kaymakamlığı Yarınlara İz bırak projesine geçtiğimiz yıl 346 başvuru yapılmıştı. Bu yıl Ödemiş Kaymakamlığı tarafından kasım ayında duyurusu yayınlanan “Yarınlara İz Bırak projesine” resmi kurum ve okullardan yapılan toplam 381 proje başvurusu kabul edildi. Öğrencilerin bilimsel, sosyal, kültürel, spor ve sanat alanlarında gelişimlerine imkân sağlanması amacıyla başlatılan projeye başvurularda, geçen yıla oranla artış kaydedildi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN İLKURŞUNUN İZİNDE VE METEF FUARI

“İlkkurşun’un İzinde” isimli proje ile Kurtuluş Savaşının önemli dönüm noktalarından biri olan ilkkurşun anıtına ilçemiz genelindeki tüm 7.sınıf öğrencileri ziyaret gerçekleştirecek. Tarih öğretmenlerinin rehberliğinde, yüz yıl önce yaşanılan destansı mücadele genç kuşaklara aktarılacak.

“Metef Fuarı” projesi ile ilçemiz genelinde ülkemiz ekonomisine önemli katma değer sağlayan, nitelikli iş gücü oluşturan Meslek Liselerimizin faaliyetleri, açık hava fuar organizasyonu ile kamuoyunun beğenisine sunulacak.

“Yarınlara İz Bırak Gazetesi” ile öğrencilerin proje kapsamında yapmış oldukları etkinliklerin kamuoyuyla paylaşılması hedefleniyor.

ÖDEMİŞ SOSYAL HİZMET MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ NDEN VATAN KAHRAMANLARI BULUŞMALARI

Öğrencilerimizi Gazilerimiz ile bir araya gelerek paylaşımda bulunmaları, gazilerimizin yaşadıklarını bizzat onların ağzından dinlemeleri, vatan ve millet sevgisi ile yapılan fedakârlıkları bizzat görmelerinin sağlanması ve bu doğrultuda tarih bilinci aşılanarak geleceğe yön vermeleri amaçlanmaktadır.

 

ÖDEMİŞ MÜFTÜLÜĞÜNDEN KISA FİLM ÇEKME YARIŞMASI

Ödemiş Müftülüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile İlçemiz genelinde resmi ve özel lise öğrencileri arasında doğal miras ve doğal yaşam konulu kısa film yarışması düzenlenecektir.

 

ÖDEMİŞ İLÇE HALK KÜTÜPHANESİNDEN ÜÇ PROJE

Ödemiş İlçe Halk Kütüphanesi Yarınlara İz Bırak projesine üç proje ile katıldı.”Okuyan Gençlik ve Kitap Oburu projeleri ile erken yaştan başlayarak öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırılması hedefleniyor.

”Mermer Kitaplar projesi ise ilçemizin yaşadığı en üzücü olaylardan biri olan Balıkçıoğlu Yurdu yangının konu alıyor. Olayla ilgili ulusal ve yerel gazete ve dergilerde yayınlanmış haber ve yazıları derlenecek, Ödemiş Belediyesi ve Kaymakamlık kayıtlarında olayla ilgili belgeler, olayın yargı süreci ve mahkemedeki yargı süreci tutanakları temin edilecek,olay olduğunda yurtta olup kurtulan kişilerin ve olay olduğunda Ödemiş’te olup olayı yakından takip edenlerin tanıklıkları kayda alınarak; tüm bu yazı, haber, belge ve tanıklıklar bir araya getirerek kitaplaştırılacaktır.

 

 

EGE ÜNİVERSİTESİNDEN  “Çocuklar İçin Böcek Bilim” PROJESİ

Proje kapsamında öncelikle, Ödemiş ilçesindeki bir bağımsız anaokulunda okul öncesi öğretmenlerine ekoloji odaklı entomoloji eğitimi ve konuya ilişkin çocuklarla yapılabilecek çalışmalar üzerine bir eğitim verilmesi planlanıyor. Okul Öncesi eğitim çağında Böcek Bilim programı uygulanacak ve çocuklarda çevre farkındalığı ve duyarlılığının gelişmesindeki etkisi incelenecektir. Program son halini aldıktan sonra ilçe genelinde okul öncesi öğretmenlerine yönelik tanıtım ve eğitim çalışmaları yapılacak, öğretmenlerin kendi sınıflarında yaptıkları uygulamalar paylaşılacak ve entomoloji çerçevesinde ekolojik farkındalıkları ve çevre eğitimine yönelik öz-yeterliklerindeki gelişim değerlendirilecektir.

Ege Üniversitesinin  “Gelenekten Geleceğe, Şekilleri Hareketlendir Hayalini Şekillendir , Gramofon Boyuyoruz ,Benim köşem adı ile dört projesi daha bulunmaktadır.

 

TARIM VE ORMAN İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN TERCİHİNİZ ORGANİK VE YEŞEREN ÇOCUKLAR OLSUN PROJESİ

Tercihiniz Organik olsun projesi ile ‘doğa ve çevre bilincine sahip sağlıklı nesiller yetiştirmek için organik tarımın nasıl yapıldığı, organik ürünlerin ayırt edilmesi, sağlığımız için önemi gibi hususlarda eğitimler düzenleyerek çocukların farkındalıklarının artması hedeflenmektedir.

Yeşeren Çocuklar projesinde ise Ovakent Özel Eğitim Meslek Okulu Tarım bölümü öğrencilerimize tarım konusunda el becerileri kazanmalarını, toprağa dokunmalarının amaçlandığı süs bitkileri ve sebze dikim etkinliği düzenlemek, zeytin ağaçlarında budamanın nasıl yapılacağını aktarmak yer alıyor.

 

ÖDEMİŞ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN GENÇLİĞE YÖNELİK PROJELER

Ödemiş Emniyet Müdürlüğü de Cinsel İstismarla Mücadele, Akran Zorbalığı İle Mücadele, Trafik Eğitimleri isimli projeleri ile gençlere yönelik eğitim vermeyi planlamaktadırlar.

 

MÜZELERİ ÖĞRENCİLERE SEVDİRECEK PROJELER

Ödemiş Müze Müdürlüğü tarafından öğrencilerin müze ziyaretlerini artırmak ve müze kültürü kazanmalarının sağlanması amacı ile Çocuk Gözüyle Müze, Birgi: Zamanda Yolculuk ve Geçmişten Günümüze Seramiğin Serüveni isimleri ile üç proje hayata geçiyor.

OBEZİTE İLE MÜCADELE VE DİŞ SAĞLIĞI KONULARINDA FARKINDALIK EĞİTİMLERİ

Ödemiş İlçe Sağlık Müdürlüğü ekiplerince, son yıllarda çocuklarımızın karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlardan olan obezite ve diş sağlığı konularında projeler hazırlandı.

ÖDEMİŞ GENÇLİK VE SPOR İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ NDEN KÜÇÜK MENDERES EFESİNİ ARIYOR YARIŞMASI

Efelik kültürünün gelecek nesillere aktarılması adına proje kapsamında bölgesel efe oyunu yarışması düzenlenecek.

ÖDEMİŞ VERGİ DAİRESİ NDEN VERGİ KONULU PROJE

Gençlere vergi bilincini aşılamak ve mesleki bilgi sunmak amacıyla farklı okullarda eğitimler düzenlenerek verginin önemi aktarılacaktır.

 

İZ BIRAKAN İSİMLER YADEDİLECEK

Ödemiş’te yaşamış Ödemiş tarihinde önemli yeri olan kişi ve olaylar proje kapsamında genç kuşaklarla buluşturulacak. İmam-ı Birgivi, Hızır Ali Paşa, Şükrü SARAÇOĞLU, Bedia AKARTÜRK, Alev COŞKUN, Sencer DERYA gibi ülkemiz tarihi için önemli yere sahip olan kişilerin hayatları eserleri ve çalışmaları incelenecektir.

 

ORYANTİRİNGDEN, FOTOĞRAÇILIK EĞİTİMİNE, TİYATRO DAN, CERN BİLİM MÜZESİ GEZİSİNE

OKUL VE KURUMLARDAN ÖZGÜN PROJELER

Yarınlara İz Bırak projesi kapsamında başvuru yapılan projeler arasında öğrencilerimize farklı bakış açıları kazandıracak, ilgi ve merak uyandıracak özgün projeler yer almaktadır. Okulların proje konuları arasında akıl ve zeka oyunları şenliklerinden sıfır atık eğitimlerine, geleneksel kültürümüze ilişkin oyunlar ve etkinliklerden, yöresel ürünlerimize, tarımsal faaliyetlerden, tanıtım ve turizm faaliyetlerine, milli ve manevi değerlerimizin kazandırılmasından sosyal sorumluluk bilincine, kültür sanat faaliyetlerinden, kent tarihimize, bilimsel araştırmalardan yeni buluşlara kadar yarınlara iz bırakacak özgün projeler bulunmaktadır. Geniş bir yelpazeye yayılan projelerin uygulanmasına başlandı.14Haziran 2024 tarihine kadar uygulama takvimi belirlen projelerle öğrencilerin ekip çalışması ve işbirliği kültürünü kazanmaları hedefleniyor.

ÖDEMİŞ KAYMAKAMI FATİH AKSOY;

“Yarınlara İz Bırak projesi ile öğrencilerimizin eğitim düzeylerini arttırmak, ilgi duydukları alanlarda bilgi ve beceri sahibi olmaları, özgüvenlerini geliştirme ve kişisel gelişimlerini belli bir seviyeye ulaşmalarını hedefliyoruz. Gerçekleştireceğimiz sosyal, kültürel, sanatsal, sportif faaliyetler ile öğrencilerimizi bireysellikten kurtarıp, işbirliği kültürünü benimseyen, soran sorgulayan, muhakeme yeteneği güçlü bireyler yetiştirmek öncelikli idealimizdir.

“381 PROJE ÇOK KIYMETLİDİR”

Merak, bilginin kapılarını açan en önemli anahtardır. Merak eden, neden?nasıl?niçin? sorularını çekinmeden sorabilen bir gençlik için, 381 proje çok kıymetlidir.381 Proje sayesinde binlerce öğrencimiz, yerelden, genele bir çok farklı konu hakkında, görüş bildirecek bilgeliğe sahip olacaklardır. Yaşamlarının ileri ki yıllarında “Ben bunu Yarınlara İz Bırak Projesinde öğrenmiştim” cümlesi en büyük kazanımımız olacaktır.

Ödemiş olarak kültürel mirası zengin bir ilçeyiz. İlçemizin mevcut tarihi ve kültürel zenginliğini tanıtmak, geliştirmek, ilçemizdeki sosyal hayata katkıda bulunmak, gençlerimizi zararlı alışkanlıklardan korumak, öğrencilerimizin eğitimlerine, bedensel ve ruhsal gelişimlerine destek olmak, bireyleri farklı alanlarda bilinçlendirerek farkındalık oluşturmak, takım ruhu ve işbirliğini geliştirici projeleri geliştirmeyi destekleyeceğimiz bir platform oluşmasına zemin hazırlanması en önemli hedeflerimiz arasındadır. Bu hedeflere ulaşmada eğitim yöneticilerimizle birlikte, güzel projelerde öğrencilerimizle bir araya gelmeyi hedefliyoruz ” dedi

Haber Merkezi

Yarınlara İz Bırak Projesine 381 Proje Başvurusu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. Avatar
  30 Ocak 2024, 12:23

  The most common reasons for infidelity between couples are infidelity and lack of trust. In an age without cell phones or the internet, issues of distrust and disloyalty were less of an issue than they are today.

  Cevapla
 2. Avatar
  11 Şubat 2024, 19:04

  When you’re trying to spy on someone’s phone, you need to make sure the software isn’t found by them once it’s installed. https://www.mycellspy.com/tutorials/how-to-hide-spy-apps-and-track-other-phones-remotely/

  Cevapla