Yardımseverlik Örneği

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dostluk engel tanımıyor….

Toplumsal bir erdem olan yardımlaşma ve dayanışma, toplumu oluşturan fertlerin ihtiyaçlarının ve ortak çıkarlarının sağlanması, toplumsal bütünlüğün korunması için karşılıklı olarak birbirlerine bağlılık göstermeleri, birbirlerine destek olarak çeşitli alanlarda yardımlaşarak birbirini tamamlamalarıdır.

İnsan sosyal bir varlıktır. Bir arada yaşamaya ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaç psikolojik olduğu kadar, sosyal ve iktisadî bir gereksinimdir.

Her insanın ilgi alanı ve yetenekleri farklıdır. Değişik yetenekler ve ilgi alanları sayesinde birbirimize destek oluruz. Yapamadığımız bazı durumlar olduğu zaman ailemizden ve arkadaşlarımızdan yardım alırız.

Yardımlaşma insan için vazgeçilmez bir ihtiyaç ve zorunluktur. İnsan doğumundan ölümüne kadar hayatını yardımlaşma sayesinde sürdürebilir. Toplumda herkes bir diğerine muhtaçtır. İhtiyaçlarımızı ancak başkalarının yardımıyla karşılayabiliriz. Dinimiz de yardımlaşmayı emretmiştir.  Hz. Peygamber  “Her kim Müslüman kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun ihtiyacını giderir. Her kim bir Müslümanın bir sıkıntısını giderirse Allah’da onun kıyamet sıkıntılarından bir sıkıntısını gidereceğini” buyurarak yardımlaşmayı teşvik etmiştir.

 

Toplum paylaşma ve yardımlaşma sayesinde ayakta kalabilir. Eğer toplumdaki bireyler birbirlerini ihmal eder ve yardımlaşmayı terk ederlerse insanlar arasında sevgisizlik, düşmanlık, çatışma artar. Toplumdaki birlik, beraberlik ve huzur ortamı zarar görür. Bu nedenle toplumlar için sosyal dayanışma çok önemlidir.

Yardımlaşma ve dayanışmanın en somut şeklini okulumuzda görmekteyiz. Okulumuzda bedensel engelli üç öğrencimiz mevcuttur.  Bedensel engelli olan bu öğrencilerimiz çok fazla zorluk çekmeden eğitim hayatlarını sürdürmektedirler. Bedensel engelli bu öğrencilerimiz sınıflarına, bahçeye, kantine rahat bir şekilde girip çıkabilmektedirler.  Bunda her ne kadar okulumuzun fiziksel yapısının etkisi varsa da arkadaşlarının onlara yardımı çok daha etkilidir. Bedensel engelli olan bu öğrencilerimiz herhangi bir şeye ihtiyaç duyduğunda veya zorluk çektiklerinde onlara yardıma ilk koşan arkadaşları olmuştur. Öğretmenleri olarak öğrencilerimizin bu davranışları bizleri çok mutlu etmektedir. Öğrencilerimizin her türlü engelleri aşarak eğitim hayatını aksatmadan devam etmesi ve arkadaşlarının da onlara yardımcı olması örnek alınması gereken davranışlardır. Biz de böyle gayretli, empati becerisi yüksek, yardımsever ve vicdanlı bu öğrencilerimize sahip olduğumuz için öğretmenleri olarak onlarla gurur duyuyoruz. Onlara bu davranışlarından dolayı tebrik ediyor, hayatlarında sağlık, başarı ve huzur diliyoruz.

 

Ödemiş Ortaokulu

 

Yardımseverlik Örneği

Yorumlar kapalı.