Video kamera nedir ve nasıl çalışır, işte cevabı

İlk çekilen fotoğraf 1826 yılında Fransız mucit Joseph Niepce tarafından çekildi. Bugün basit bir fotoğraf makinesi saniyede onlarca kare çekebilirken, Joseph o dönemde 8 saatlik bir pozlamanın ardından Bitum denilen ışığa duyarlı bir maddenin yansımasıyla ilk kez bulanık bir görüntüye sahip bir fotoğraf karesi elde etmeyi başarmıştır.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Video kameraları temel olarak tam 3 ana parçadan meydana geliyor. Bunlardan ilki objektiftir. Diğer isimleriyle lensler ve harici optik sistemleri. Lensler, kameralarda ve video kameralarında resim çekmek için kullanılır ve görünümü açık bir silindir şeklinde oluyor.

Video kameraların ikinci ana parçası ise gövde denilen yerdir. Kamera gövdesi, görüntüleri işleyen ve kaydeden kısım olarak belirtiliyor. Objektif merceğinden gelen görüntü mercekten geçerek CCD yüzeyine ulaşır ve burada elektronik sinyallere dönüştürülüyor. Kamera gövdesine de ise ışığın girebileceği tek yer mercektir.

Video kameraların üçüncü ve en önemli parçalarından birisi ise bakaç denilen bölümdür. Bakaç yani vizör. Kameramanın o an çektiği görüntüleri görmesini sağlayan küçük bir dijital ekrandır. Lensin üzerinde genellikle sol tarafta bulunan vizör, renkli ve siyah beyaz renklerde olabilir.

 

Video kamera nedir ve nasıl çalışır, işte cevabı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir