1. Haberler
  2. Eğitim
  3. VELİ-DER: SEÇMELİ DERSLERİ ÖĞRENCİLERLE VELİLER SEÇMELİ

VELİ-DER: SEÇMELİ DERSLERİ ÖĞRENCİLERLE VELİLER SEÇMELİ

VELİ-DER, ORTAOKUL VE LİSELERDE SEÇMELİ DERS TERCİHLERİNİN BAŞLADIĞINI BELİRTEREK; “SEÇMELİ DERSİ ÖĞRENCİLER VE VELİLER SEÇMELİ, OKUL YÖNETİCİLERİNİN YÖNLENDİRMESİNE İZİN VERİLMEMELİ” UYARISI YAPTI.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) e-okul sistemi üzerinden 2024-2025 eğitim öğretim yılına ait seçmeli derslerin seçim işlemlerinin başladığını duyurduğu, seçmeli ders tercihlerinin 12 Şubat 2024 tarihine kadar yapılacağı hatırlatılan açıklamada. “Seçmeli derslerin seçimi ile ilgili olarak ‘Okul yönetimince seçmeli dersler; okulun fiziki imkânları, mevcut öğretmen durumu, derslerin program içerikleri, zorunlu derslerin ve kişisel gelişiminin desteklenmesi, eğitim politikalarımızın gelecek vizyonu ve öğrencilerimizi millî, ahlâkî, insani, manevî ve kültürel değerlerini benimseyen ve koruyan fertler olarak yetiştirme amaçları da dikkate alınarak öğrencilerin talepleri doğrultusunda belirlenecektir’ ifadeleri kullanılmaktadır.

Velilere sunulan dilekçelerde öğrencilerin ‘insan, toplum ve bilim’, ‘din, ahlak ve değerler’ ve ‘kültür, sanat ve spor’ alanlarından en az birer ders seçmeleri istenmektedir. Seçmeli derslerin seçiminde öğrencilerin kendi ilgi ve yeteneklerinden çok MEB’in ve okul idarelerinin ‘zorunlu seçmeli ders’ dayatması yapması doğru değildir” denildi.

 

“ÖĞRENCİLER ÖZGÜR İRADESİYLE SEÇMELEDİR”

Seçmeli derslerin seçimi sürecinde bazı okullarda eğitimcilikten çok ‘siyasal kadro’ olarak görev yapan kimi eğitim yöneticilerinin özellikle dini içerikli derslerin seçilmesi için çaba gösterdiği, öğrenci ve velileri yönlendirmeye çalıştığı vurgulanan açıklamada “Bu nedenle okullarda seçtiği seçmeli derslerin belirlenmesi sürecinde herhangi bir yönlendirme yapılmaması ve öğrencilerin özgür iradesiyle seçim yapabilmeleri sağlanmalıdır” ifadelerine yer verildi.

 

“ÖĞRENCİLER ADINA DERS SEÇEN YÖNETİCİLER SUÇ İŞLİYOR”

 

Veli-Der Ödemiş gönüllüleri tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Öğretmen yokluğu gerekçe gösterilerek çok sayıda seçmeli dersin açılmaması, onun yerine dini içerikli derslerin seçilmesi için çok sayıda eğitim yöneticisinin seferber olmasının kabul edilemez olduğu ifade edilen açıklamada şöyle denildi; “Seçmeli ders tercihlerinde temel ölçüt öğrencinin ilgi ve yetenekleri olması gerekirken, her seferinde öğretmen yokluğu ve fiziki olanakların yetersizliği gerekçe gösterilerek öğrencileri önceden belirlenmiş bazı derslere yönlendirmek doğru değildir.

Seçmeli dersler, öğrencilerin hayata hazırlanması, ilgi ve yeteneklerini ortaya çıkarılması açısından önemlidir.  Seçmeli derslerin okul programlarının ayrılmaz bir parçası olarak öğrencilerin gelişimlerine destek olması, ayrıca bilgi, beceri, ilgi, tutum ve sosyal gelişimlerine katkı sağlaması gerekmektedir. Bütün bu bilimsel gerçekleri göz ardı ederek, iktidarın siyasal-ideolojik hedeflerine göre hareket eden eğitim yöneticileri suç işlemiş olacaktır. Bu dönem benzer uygulamaların olması halinde, velilerimiz demokratik hedefli sendika şubelerine başvurmalı ya da okul idarelerine mutlaka itiraz etmelidirler.

Geçmişte defalarca yapıldığı gibi veli ve öğrenciler adına ders seçen okul yöneticileri açıkça suç işlediklerini bilmeli ve ona göre hareket etmelidir. Seçmeli derslerin belirlenmesi sürecinde hangi nedenle olursa olsun mağdur edilen veli ve öğrencilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Eğitim politikalarına ilişkin her konuda olduğu gibi, bu konuda da her türlü siyasal ve ideolojik yönlendirmenin karşısında duracağımız bilinmelidir”

Haber Merkezi

VELİ-DER: SEÇMELİ DERSLERİ ÖĞRENCİLERLE VELİLER SEÇMELİ
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.