VELİ-DER ÖDEMİŞ’TE: “BİLİMSEL EĞİTİMDEN VAZGEÇİLEMEZ”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Öğrenci velilerinin örgütlü olduğu Veli-Der İzmir Şubesi yöneticileri, Ödemiş’te bir panel düzenleyerek, Türkiye’de eğitimde gelinen noktanın iç açıcı olmadığını dile getirdiler.

Ödemiş Belediyesi Nikah Salonunda ‘Öğretmen okulda, hoca camide’ başlığı ile yapılan söyleşiye, Veli-Der İzmir Şube Başkanı Necati Kalafat ile eğitimci Necip Vardal katıldı. Eğitim Sen Ödemiş ilçe temsilcisi Selim Şahan’ın yönettiği söyleşide konuşan Veli-Der yöneticileri, Türkiye’de eğitimin, ticarileştiğini, ticarileşirken de dinselleştirildiğini öne sürdüler.

Söyleşinin açılış konuşmasını yapan Selim Şahan, veli kelimesi üstünde durarak şunları söyledi: “VELİ kelimesi dilimize Arapça’dan geçmiş. Kullanım olarak “Yakın, yanında duran, yardımcı, bakan, gözeten, yöneten, arkadaş” gibi anlamı var. Sözcüğün Türkçe’de kazandığı özel anlam ‘ermiş’ kişi. ‘Veli’ denildiğinde genellikle okulda öğrenci, anne-babası ya da yakını olan kimse anlıyoruz. Kelimenin çoğulu da ‘evliya’ şeklinde. Fakat veli kelimesine biz başka bir anlam yüklüyoruz. “Yanında duran, gözeten, arkadaş” anlamı bizim için yaşamın birçok alanında vücut buluyor. Öğrenci velisi, eğitimin velisi, demokrasinin velisi, hayvanların velisi, ağaçların velisi, havanın ve suyun velisi, şiddet kurbanı kadınların velisi, doğanın velisi; kısacası hayatın kendisinin velisi, koruyucusu… Eskiler buna hamisi diyor. İşte biz bu yüzden mücadele ediyor, sendikalar ve dernekler kuruyoruz”

Şahan’dan sonra konuşan eğitimci Necip Vardal, konuşmasına “Karşılaştığımız bütün haksızlıklara karşı ancak örgütlü mücadele edersek kazanabiliriz” cümlesi ile başladı.

Vardal özetle şunları söyledi: “Siyasi iktidar 40 yıldır, planlı ve programlı olarak ilerliyor. Son 20 yılda da 4+4+4 olarak formüle edilen bir sistemle de yeni bir rejim inşa etmeye başladı. Bu rejimin adı da ‘itiraz etme şükret!’ Eğitim sistemi ile sürekli oynanıyor, sürekli yeni bakanlar atanıyor. Ama başarılı olamıyor. Türkiye’deki demokrasi güçleri, demokratik eğitimden vazgeçmiyor. Bugün geldiğimiz noktada; karma eğitim, tartışılır hale geldi. İnsanlar camilerden uzaklaşırken, imamlar ana sınıflara kadar indiler. Laik yaşam tarzına karşı baskı ve dayatmaların hızı arttı. ÇEDES adı altında ‘biz dini değerlere dayalı bir eğitim sistemi’ kuracağız diyorlar. Üniversitelerde pedagojik formasyon alan eğitimciler devre dışı bırakılıp, lise mezunu imamlar okullara sokulmaya başlandı. Eğitimin merkezine dini eğitim yerleştirilirken öte yandan eşitsizlik her geçen gün artıyor. Toplum yoksullaştırılırken, dini eğitim ile ‘şükredin’ diyorlar. 3 milyon öğrenci üniversite sınavına girerken bunun 50 bini işe yerleşiyor, geri kalan işsizler ya da ucuz işgücü çöplüğüne gönderiliyor. Yoksul çocukları için MESEM’e gitsinler orada itiraz etmeyen asgari ücretli işçi olsun diyorlar. Öte yandan okulların fiziki şartları ve öğrencilerimizin sağlıklı beslenme olanakları da ortadan kaldırılıyor. ‘Beğenmiyorsan özel okullara git’ diyorlar. Vergi veriyoruz, karşılığında hizmet istiyoruz. Eğer sesimizi çıkarmazsak, çocuklarımızın geleceği daha da kötüye gidecek.”

Vardal’dan sonra konuşan Necati Kalafat da derneğin İzmir ve çevresinde yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kalafat şunları söyledi: “Milli Eğitim Bakanı 40 yıllık çalışmanın amacını açıkça ortaya koydu. Sayın bakan “Biz yeni bir sistem ortaya koyuyoruz ve siz de buna alışacaksınız” dedi. Hayır, biz demokratik ve laik eğitimi savunmaya devam edeceğiz. Bunun için de sizleri örgütlü mücadeleye çağırıyoruz”

“Çocuklarımız mutlu değil ve yurtdışına gitmek istiyor” diyen Kalafat şöyle devam etti: “Çocuklarımız, en iyi eğitimi alsın ve sağlıklı beslensin istiyoruz. Bir kişinin yabancı ülkelerin çalışmaları içine dahil edilip uzaya gitmesi ile çocuklarımız bilimsel eğitim almış olmuyor. Vergilerimizin nereye gittiğini sorgulamak ve hak ettiğimizi istemek zorundayız.”

Konuşmaların ardından soru cevap kısmına geçildi.

Söyleşinin sonunda, derneğin Ödemiş’te kurulması ve faaliyete geçmesi için 6 kişilik gönüllü kurucu heyeti oluşturuldu. Buna göre, Ayla Gacar, Leyla Aynalı, Nesrin Tekin, Hatice Çakır, Sevim İnan ve Selim Şahan gönüllü yürütme kurulu üyesi oldular.

Haber Merkezi

 

VELİ-DER ÖDEMİŞ’TE: “BİLİMSEL EĞİTİMDEN VAZGEÇİLEMEZ”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir