Vasfi Şentürk üçüncü dönem için yola çıktı

Daha önce Beydağ’da iki dönem belediye başkanlığı yapmış olan Vasfi Şentürk yeniden aday adaylığını açıkladı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sunuculuğunu Aris Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Atahan Keçeci’nin sunduğu “Yerel Seçime Doğru” programında konuşan Beydağ Belediyesi Eski Başkanı Vasfi Şentürk çarpıcı açıklamalarda bulundu. Eğitim hayatı, bugüne kadarki çalışmaları ve yapmak istediği projeleri ile ilgili konuşan Şentürk neden başkanlığa aday olduğunu TV9 İzmir mikrofonlarına açıkladı.

Vasfi Şentürk kimdir?

1959 Beydağ doğumluyum. İlk ve ortaokulu Beydağ’da tamamladım. Ödemiş Lisesi’nden mezun olduktan sonra, 76 yılında Ankara Üniversitesi Radyo, Televizyon bölümünden mezun oldum. TRT İzmir Radyosunda staj yaparken koordinatörümüz bu maaşlarla geçinemiyoruz deyince ben de babamdan kalma un dükkanında ticaret hayatına atıldım. 84 yılında da evlendim. Bir kızım var avukat, oğlum iş adamı Beydağ’da. Kuşadası’nda bir market açtım. Babam 98 yılında vefat edince, 99’da ki seçimlere hazırdım. Feridun Yılmazlar’ın abisi Mustafa Yılmazlar, 99’da bana geldiğinde ben hazırdım. Fakat aday adaylığım için Beydağ’a geldiğim bir gün, Mustafa ile karşılaştım ben aday olmak istiyorum dedi, bana bunları sordu. Babam rahmetli olduğu için aday olamadım, bugün aday olmaya geldim diyemedim, gel başkanımız ol dedim kendisine. O dönemler bir Ecevit fırtınası esince biz de seçimi kaybettik.

2004’e geldiğimizde de ilçede yeterli derecede sosyal demokrat yapının zayıfladığını gördüm. 99-2004 arasında yatırımlarımızda Beydağ’ın yeterli yatırımları alamadığını düşündüm. 2004 seçimlerinde bu sefer kendim istemedim. 2009 seçimlerine geldiğimizde de Ödemiş’e yerleştim. Arkadaşlarım artık yeter gelip belediye başkanı olacaksın deyince, adaylığımı koydum. Ve seçimleri kazandım. 2019 Mart’ına kadar görevimi layıkıyla yerine getirdim.

İki dönem görev yaptınız bir dönem dinlendikten sonra tekrar aday olmayı neden düşündünüz?

Beydağ’da geçen süre içerisinde bazı ihtiyaçların giderilmediğini fark ettim. Gençlerle konuştum, ilçe başkanlığı yapmış, meclis üyeliği yapmış arkadaşlarımla görüştüm, sana ihtiyacımız var dedikleri için ben 10 yılın tecrübesiyle tekrar aday adayı oldum.

Beydağ’ın sorunlarını biliyorsunuz. Beydağ barajının doluluğu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Beydağ barajı dünyada ki küresel ısınmalar hesaba katılarak, ciddi mühendislik hesapları yapılarak bence yapılmamalıydı. Çok ciddi bir ova kaybımız var. Arkada barajı besleyen bir akarsuyumuz yok. Küresek iklim değişiklikleri ve yağışların az olması nedeniyle barajın doluluk oranı %2-3’tür. Bir defa %40’ı görmüştük ama bir daha böyle bir doluluk görmedi. Orası yapıldığında ovayı terk eden köylerimiz Ödemiş’e geldi Kiraz’a gitti ciddi oranda nüfus kaybına uğradık. Sayın Başbakanımıza da bu durumla ilgili çok göç verdik, zarara uğradık biraz pozitif ayrımcılık istiyoruz diye de iletmiştim. Büyükşehir yasasından sonra İzmir’den gerekli katkıyı aldık mı aldık fakat sadece bizim bölgemizde değil, ulaşılmayan köylere Büyükşehir’in ulaşma şansı yok, bazı kalemlerin, köy aralarındaki yolların ilçe belediyesine verilerek, Ankara’dan gelen payın yüksek bölümünü Büyükşehir’e değil de 1. Basamak belediyelere verilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.

Beydağ Belediye Başkanı oldunuz. Büyükşehir’den istediğinizi alabilecek misiniz?

Benim dönemimde, ciddi katkılar alıyorduk. Onun için bizim pozitif ayrımcılığa ihtiyacımız var. Bunun merkezden tayin edilmesi gerekiyor. İller bankasından gelen payda biraz pozitif ayrımcılık yapılmalı. İzmir, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde uzak ilçelere, nüfusu az olan yerlere daha farklı bakmalı.

Yaptığınız ve yapmak istediğiniz projelerden bahseder misiniz?

Bir Belediye Başkanı tek başına değil de iyi bir ekiple çalışıyor olması lazım. Fen işlerinde, imarda, birçok yerde çalışanların kalifiye olması lazım. Akrabalarla, siyaseten birilerini oraya yerleştirerek olmaz. Biz, hep beraber güzel şeyler yaptık. En güzel eserimiz Beydağ’da, Ödemiş’te bile olmayan belediyeye ait 14 odalı 28 yataklı nezih bir otelimiz var. Baraj kır lokantası yaptığımız yer var, orası bizim elimizde değildi. DSİ’ye aitti. 10 yıllık kiraladık orayı. Orada güzel şeyler yaptık, yazları düğünlerimiz oluyor. İlçe’de garaj yoktu, Büyükşehir’in desteği ile beraber yaptık. Köy yollarını asfaltladık. Anaokulu, kreş yaptık. Lisemiz yoktu, lise yaptık. Hiç boş günümüz geçmedi. İnşallah aday gösterildiğimiz takdirde Beydağ’ı kat kat güzel şeylerle buluşturacağız. Sadece Beydağ değil, Ödemişle yan yanayız. Ödemiş’e katkımız olur, Ödemiş’in de bize katkısı olur.

Nazilli’nin il olacağı Beydağ’ı alacağı konusunda ne söylemek istersiniz?

Nazilli’ye Beydağ’ı vermeyiz, Kiraz’ı da vermeyiz. Mustafa Kemal Atatürk bize batıyı işaret etti, bizim yerimiz burası. Nazilli bize çok ters, coğrafi açıdan mümkün değil. Ödemiş’i, Salihli’ye bağlamak gibi. Bu Nazilli’nin il olma hevesidir. Buna karşı değilim ama biz Beydağ’ı almalarına müsaade etmeyiz.

Çok teşekkür ederim, halkımıza saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum.

 

Haber Merkezi

Vasfi Şentürk üçüncü dönem için yola çıktı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. Avatar
  30 Ocak 2024, 10:21

  Para despejar por completo tus dudas, puedes averiguar si tu esposo te está engañando en la vida real de varias maneras y evaluar qué pruebas específicas tienes antes de sospechar que la otra persona te está engañando.

  Cevapla
 2. Avatar
  11 Şubat 2024, 17:02

  ¿Cómo recuperar mensajes de texto móviles eliminados? No hay una papelera de reciclaje para mensajes de texto, entonces, ¿cómo restaurar los mensajes de texto después de eliminarlos?

  Cevapla