Utanç raporu: Ağustos’ta en az 29 kadın öldürüldü, cinayetlerin 21’i şüpheli

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun Ağustos ayı raporuna göre Ağustos boyunca 29 kadın öldürüldü, cinayetlerin 21'i ise şüpheli.

Kadın cinayetleri bitmiyor! 4-5 gündür cansızmış!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Ağustos ayındaki kadın şiddeti için yayınladığı rapora göre bir ayda 29 kadın öldürülürken, cinayetlerden 21 ise şüpheli.

Öldürülen kadınlardan 8’i boşanmak istediği, barışmayı, evliliği veya ilişkiyi reddettiği için öldürülürken, bir kadın bakımı zor olduğu için, bir kadın kumandanın paylaşılması için edilen kavga, bir kadın nefret bahanesiyle öldürüldü. 18 kadının ise hangi bahane ile öldürüldüğü bulunamadı.

Platform, hangi bahane ile öldürüldüğü bilinmeyen kadın sayısının bu kadar yüksek olmasının kadına yönelik şiddetin ve cinayetlerin görünmez kılınmasının bir sonucu olduğunu belirtti. Raporda platform “Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Ağustos’ta öldürülen kadınların 17’si kocası tarafından öldürüldü

2023 yılı Ağustos ayı boyunca öldürülen 29 kadının 17’si kocası, 4’ü sevgilisi, 3’ü eski kocası, 3’ü bir tanıdığı, 1’i eski sevgilisi tarafından öldürüldü.

Cinayetlerden 20’si kadının kendi evinde işlenirken 4’ü sokakta, 2’si iş yerinde, 1’i arabada, 1’i inşaat alanında katledildi.

Haber merkez

Utanç raporu: Ağustos’ta en az 29 kadın öldürüldü, cinayetlerin 21’i şüpheli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir