1. Haberler
  2. Gündem
  3. “UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”

“UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi Ödemiş İlçe Başkanı Bülent Eker, gazeteci-yazar Uğur Mumcu ve Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ın alçak pusularla katledilişlerinin yıldönümü ve eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem’in ölüm yıldönümü sebebiyle bir anma mesajı yayımladı.

CHP Ödemiş İlçe Başkanı Bülent Eker mesajında şu ifadelere yer verdi: “Takvimler her yıl 24 Ocak’ı gösterdiğinde yüreğimiz ayrı bir sızıyla, derin bir acıyla çarpar.

24 Ocak 1993 sabahı Cumhuriyet ve Atatürk devrimlerinin keskin kalemi Uğur Mumcu’nun; 24 Ocak 2001 akşamı ise halkın sevgilisi olmuş örnek bir emniyet mensubu Ali Gaffar Okkan’ın karanlık odakların hain pusularıyla yitirişimize tanıklık ettik. 24 Ocak 2007 günü de dik duruşlu barışçıl dış politikamızın mimarlarından devlet adamı İsmail Cem İpekçi aramızdan ayrıldı. Yüreği vatan sevgisi ile çarpan bu aydınlık isimleri bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.

‘Kalpaksız Kuvayı Milliyeci’ olarak da bildiğimiz araştırmacı-gazeteci-yazar Uğur Mumcu, isimsiz korkuları yüreğine katmadan sadece gerçeklerin izinden gitmiş ve bu uğurda canını feda etmekte tereddüt dahi etmemiştir. Aldığı onlarca tehdide rağmen Cumhuriyet kazanımlarının korunması, ülkemizin bölünmez bütünlüğü için uyarılarını ve öngörülerini eğip bükmeden halkımızla paylaşmıştır. Kalemin gücüne ve dolayısıyla mücadele araçlarından en etkilisi olduğuna inanan Uğur Mumcu, cesur yüreğiyle en dokunulmaz sanılan konulara el atmış, ülkemizin selameti için sahip olduğu her türlü bilgi ve belgeyi tereddüt etmeden yazı ve kitaplarına aktarmıştır. Bu nedenledir ki Mumcu’nun kitapları günümüz için de büyük bir yol göstericidir. Daima Atatürk devrimlerinin izinden ilerleyen ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ancak ve ancak kurucu felsefenin ışığında tam bağımsız olacağını savunan Mumcu, gerçek bir yurtsever gazeteci olmanın bedelini her kahramanımız gibi canıyla ödemiştir. O’nun tuttuğu ışıktan korkan karanlık odaklar kalleş bir tuzakla onu bizden koparıp almıştır. Ancak o kalleşler Uğur Mumcu’yu sadece bedenen bizden koparmıştır. Mumcu’nun kitapları ve fikirleri, Cumhuriyet ve Atatürk sevdalısı her bir Türk vatandaşının yüreğinde ve zihninde yaşamaya devam etmektedir.

Geride kalan 31 yılda bu hain pusunun bir türlü aydınlatılamaması ve adaletin bir türlü tecelli etmemesi vicdanları sızlatmaktadır.

Bu alçak suikast tüm yönleriyle aydınlatılamamışken 24 Ocak 2001 akşamı Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan koruma polisleriyle birlikte yine karanlık odakların saldırısı sonucu şehit olmuştur. Halkın sevgilisi olmuş bu emniyet mensubunun bölücü ve gerici odaklara karşı yürüttüğü etkin çalışmalardan rahatsız olanlar tarafından tehdit edildiği bilinmekteydi. Tüm tehditlere rağmen Ali Gaffar Okkan bir an bile geri adım atmamış, vatanına ve bayrağına olan sevdasıyla karanlıkların üstüne kahramanca yürümüştür.

Hizbullah Terör Örgütü’nün kurduğu pusuda onlarca mermi ile şehit edilen Okkan’ın yurt sevgisi, özverisi ve mücadelesi bizlere miras kalmıştır.

O gün Okkan’ı bizden kopartan Hizbullah üyesi teröristlerin avukatı olan kişinin AKP listelerinden milletvekili seçilerek HÜDAPAR’ın başında TBMM kürsüsünden bölgesel özerklik talep ettiği günlerde olduğumuzu hatırlatmakta da yarar vardır.

24 Ocak 2007 tarihinde de Cumhuriyet Halk Partimizde uzun yıllar siyaset yapmış, onurlu, dengeli ve bölge ülkeleriyle barışçıl dış siyaset izleyen bir Dışişleri Bakanı olarak ülke tarihimize geçen İsmail Cem İpekçi de mücadele ettiği akciğer kanserine yenik düşerek aramızdan ayrılmıştır.

Saygın devlet adamı duruşunun yanı sıra başarılı bir gazeteci olarak da TRT Genel Müdürlüğü döneminde demokrasiye ve basın özgürlüğüne olan inancını en güzel şekilde yansıtan İsmail Cem İpekçi ülkesine hizmet etmekten hiç vazgeçmeyen kişiliğiyle günümüzde örnek alınması gereken bir isimdir.

Ülkemizin yakın tarihine adını altın harflerle yazdırmış ve bizlere büyük bir mücadele mirası bırakmış değerlerimiz Uğur Mumcu, Ali Gaffar Okkan ve İsmail Cem İpekçi’yi yüreğimizin acıyla attığı bu 24 Ocak’ta bir kez daha saygı, minnet, rahmet ve tükenmeyen bir özlemle anıyoruz. Unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız”

Haber Merkezi

“UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.