1. Haberler
  2. Genel
  3. TYSD: Sakinlerimizin risk altında bakım hizmetini yapmamız mümkün değil!

TYSD: Sakinlerimizin risk altında bakım hizmetini yapmamız mümkün değil!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Yardım Sevenler Derneği (TYSD) düzenlediği basın toplantısında, 30 Ekim 2020 İzmir depreminde binalarında yaşanan hasarın ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Valiliği yetkililerine seslenerek, ‘riskli bina’larına dair taleplerini anlattı. TYSD, “Sakinlerimizin risk altında bakım hizmetini yapmamız mümkün değil” dedi. Dr. Kemal Tarım 1973 yılında Karabağlar’da bulunan arsasını Türkiye Yardım Sevenler Derneği’ne (TYSD) bağışladı ve söz konusu bağış, arsa üzerine bir huzurevi inşa edilmesi ve bir vakıf oluşturulması şartına bağlandı. İnşaatına 9 Haziran 1975 tarihinde başlanan huzurevi, İzmirli hayırseverlerin ve dernek üyelerinin katkılarıyla tamamlandı ve Ekim 1983’te 30 sakin ile hizmete açıldı. Hizmete açılan Dr. Kemal Tarım Dinlenme Evi Vakfı’nın, TYSD’nin üyelerinin katkılarıyla 2012 yılındaki eksiklerin de giderilmesiyle mevcut kapasitesi 97’ye çıktı. Yaş almışların huzurlu bir ortamda yaşamasına öncülük etmenin ötesinde yaş almışların bakıma muhtaç bırakıldığının ve huzurlu bir ortamda yaşamadığının Türkiye’nin insanlık sorunu olduğuna dikkat çeken TYSD İzmir Şubesi Başkanı Vicdan Tevhide Erkuloğlu, “30 Ekim 2020’de yaşanan İzmir depremi sonrasında bazı yaşlı odalarımızda, kat koridorlarında ve binamızın deprem-yangın alarm sisteminde küçük hasarlar meydana gelmiştir. TYSD Vakıf Yönetim Kurulumuz hiçbir yasal zorunluluk olmadığı halde, dinlenme evinde kalan sakinlerimizin can güvenliğini koruma endişesi ile 2021 yılı sonunda alınan kararla, ‘Bina depreme dayanım analizi raporu’ alınması çalışmasını başlatmış ve Mayıs 2022 yılında rapor alınmıştır” dedi.

‘Yol kat edilememiştir’
Erkuloğlu, Dr. Kemal Tarım Dinlenme Evi’nin rapor analizinde ‘riskli bina’ olarak tanımlanmasına ilişkin de açıklama yaparak, “Huzurevi binamızın ‘riskli bina’ tanımlaması sonrası TYSD Vakıf Yönetim Kurulumuz binanın güçlendirilmesi, yeniden yaptırılması paydaş kurum ve kuruluşlar arayışı içerisinde girmiş 2022 yılı sonunda Karabağlar Belediye Başkanımız Sayın Muhittin Selvitopu ile görüşmüş, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı ile görüşmeler yapılmış, 19 Ekim 2023 tarihinde de İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Tunç Soyer ile görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmeler olumlu olmuş ancak bu yol kat edilememiştir” dedi.

‘Risk altında hizmet yapmamız mümkün değil’
TYSD Vakıf Yönetimi, rapordaki ‘riskli bina’ sonuçları üzerine 11 Ocak 2024 tarihindeki toplantıda Dr. Kemal Tarım Dinlenme Evi’nin faaliyetinin durdurulması kararının alındığını belirtti. TYSD İzmir Şubesi Başkanı Vicdan Tevhide Erkuloğlu, alınan kararda vicdani sorumluluğun olduğunun altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir ömrün büyük kısmını topluma ve ülkeye hizmetle geçirmiş insanların, yaşlandıkları ve bakıma ihtiyaç duydukları dönemde ömürlerinin sonuna kadar insan onuruna yakışır güvenli bir şekilde bakımlarını yapmak, hepimizin vicdanı ve insanı sorumluluğudur. Sakinlerimizin risk altında bakım hizmetini yapmamız mümkün değildir.”

‘Beklentilerimiz var’
Erkuloğlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden beklentilerimiz var, Sayın Valimizden beklentilerimiz var, şu an kuruluşumuzda 79 yaşlımızın bakım hizmeti 30 personelimiz tarafından sağlanmaktadır. Belediyemize ait Gürçeşme semtinde bulunan eski huzurevi binalarının tadilattan geçilerek bize tahsis edilmesi ya da bir dönem depremzedelere tahsis edilen Hilton Oteli’nin binamız yenilene kadar bize açılması veya Valilik tarafından uygun bir yer tahsis edilmesi durumunda huzurevi hizmetimize ara vermeden devam ettirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

TYSD: Sakinlerimizin risk altında bakım hizmetini yapmamız mümkün değil!
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.