Türkiye’nin ilk biyolojik sızdırma göleti Ödemiş’te

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kuraklıkla mücadele için hayata geçirdiği Sünger Kent projesi kapsamında Türkiye’nin ilk biyolojik sızdırma göleti Ödemiş’te oluşturuldu.İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Bir Su Yönetimi Mümkün” vizyonuyla hazırlanan ve yağmur suyu hasadı çalışmalarını genişleten Sünger Kent İzmir projesinin kırsal ayağı olan “Küçük Menderes Ovası Yağmur Suyu Hasadı” için hazırlıklar tamamlandı. Proje’nin açılışı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılımı ile Ödemiş Kayaköy’de gerçekleşti. Açılış törenine Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ile Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, Köy-Koop İzmir Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Genel Müdürü Hurşit Nallı muhtarlar ile çok sayıda yurttaş katıldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kuraklıkla mücadele kapsamında hayata geçirdiği Sünger Kent İzmir projesiyle Türkiye’nin ilk biyolojik sızdırma göleti İzmir’in Ödemiş ilçesinde oluşturuldu. Bademli Kooperatifi’nin seralarının çatı alanları ile gölet çevresindeki tarım alanlarına düşen yağmur suları ve yaz aylarında tarımsal sulamadan dönen tüm suların drenaj kanalları ve boru hatlarıyla sızdırma göletine ulaştırılacağı projeyle, yılda yaklaşık 24 olimpik havuzun alabileceği su yeraltında depolanabilecek. Yeraltında depolanan bu sular ile 196 bin m² tarım arazisi ve Bademli Kooperatifi’nin tüm su ihtiyacı karşılanmış olacak. Düzenlenen açılış töreninde konuşma yapan S.S. Ödemiş Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Genel Müdürü Hurşit Nallı” İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç SOYER ve KÖYKOOP İzmir Birlik Başkanımız Sayın Neptün SOYER’in katılımıyla Türkiye’nin ilk Biyolojik Sızdırma Göletinin açılışını Kooperatifimize ait Genç Fide Üretim Tesisi’nde yaptık. Biyolojik Sızdırma Göleti, gelecekte yaşanması muhtemel Susuzluk Faciasına dikkat çekerek, bu konuda farkındalık yaratabilmek için çok önemli bir projedir. Çünkü Ülkemizin mevcut durumu, su fakiri statüsündedir ve yakın gelecekte su sıkıntısı yaşayacak ülkeler arasında baş sırada yer almaktayız. Hayati önem taşıyan bu durum nedeniyle bir an önce büyük tedbirler almamız gerekiyor. Bugün açılışını yaptığımız Biyolojik Sızdırma Göleti de bu konuda atılan en önemli adımlardan bir tanesidir. Yağmur suyu ve tarımsal sulamadan dönen suları yer altına sızdırarak su kaynaklarını besleyecek, 60 bin ton su tasarrufu sağlayacak. Bölgemize hayırlı olsun” dedi.

 

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer “Bir zamanlar bereketli topraklarıyla Türkiye’nin gıda ambarı olan Küçük Menderes Havzası yanlış tarım uygulamalarımız ve kuraklık nedeniyle giderek çoraklaşıyor.

Biz toprağına, çiftçisine, tohumuna, vatanına yürekten bağlı yurttaşlar olarak bu duruma seyirci kalmadık.

Türkiye’nin ilk Biyolojik Sızdırma Göleti’nin açılışını Ödemiş’te yaptık.

Tarım alanlarına düşen yağmur suları ve tarımsal sulamadan dönen tüm sular, bu gölet sayesinde yeraltı sularımızı dolduracak.

Yılda yaklaşık 24 olimpik havuzun alabileceği su sayesinde 196 bin m² tarım arazisinin tüm su ihtiyacı karşılanmış olacak.

Milliyetçilik ve muhafazakârlık bu topraklarda üretim yapan çiftçiyi, büyük şirketlerle rekabete sokmak değildir. Milliyetçilik o üreticiye sahip çıkmaktır.

Bu aralar bedel ödemek diye meşhur bir laf dolanıyor ya, gerekirse o bedeli ödeyeceğiz. Tüm engellemelere ve yıldırmalara rağmen üreticimize sahip çıkacağız” dedi.

 

Yarının suyunu bugünden korumak zorundayız

Küçük Menderes Havzası’nda yeraltı sularının giderek azaldığını dile getiren Ödemiş Belediye başkanı Mehmet Eriş “Uzun süren kuraklıklarla kendisine gösteren İklim Krizine karşı “Bir şey yapmalı” diyerek çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in öncülüğünde Türkiye’nin ilk “biyolojik sızdırma göleti” Kayaköy Mahallemizde Bademli Fidancılık Kooperatifimize ait tesislerde oluşturuldu. Yağmur suyu hasadıyla yeraltı sularımızı güçlendirmeyi hedefleyen bu örnek çalışmanın yanı sıra havzamızda çiftçilerimize dağıtılacak yağmur suyu filtreleme depolarıyla da “Başka bir su yönetimi mümkün” diyor, Tunç Soyer Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Haber Merkezi

Türkiye’nin ilk biyolojik sızdırma göleti Ödemiş’te

Yorumlar kapalı.