Torbalı’daki projeye UKOME onayı

Torbalı’daki projeye UKOME onayı
Bu haber 25 Kasım 2021 - 10:42 'de eklendi

Torbalı’daki projeye UKOME onayı

Torbalı ilçesinin Ayrancılar ve Pancar mahalleri ile bölgedeki sanayi kuruluşlarına büyük kolaylık sağlayacak, trafik sorununu ciddi oranda azaltacak olan Pancar Otoyol Bağlantısı ve Köprülü Kavşak Projesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nden (UKOME) geçti. Kamulaştırmaların yapılmasının ardından ihale aşamasına geçileceği bildirildi.

Torbalı Belediyesi tarafından yapımı gerçekleşecek olan İzmir-Aydın Otoyolu, Pancar Otoyol Bağlantısı ve Köprülü Kavşak Projesi’nde gelişme yaşandı. Ayrancılar ve Pancar mahalleleri ile bölgedeki sanayi kuruluşlarına büyük kolaylık sağlayacak, trafik sorununu ciddi oranda azaltması beklenen Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından da onaylanan proje kapsamında Torbalı Belediyesi Meclisi, plan değişikliği kararı aldı. Ardından da hazırladığı raporu Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdi. UKOME Genel Kurulu tarafından onaylanan proje, Planlama Bölümü’ne gönderildi. Planlama süreci bittikten sonra Karayolları Bölge Müdürlüğü kamulaştırmaların tamamlanıp ihaleye çıkılacağı bildirildi. Projenin Torbalı Belediyesi, Karayolları Bölge Müdürlüğü ve Pancar Organize Sanayi Bölgesi iş birliğiyle tamamlanacağı kaydedildi.

Trafiği rahatlatacak

Hızlı bir şekilde kamulaştırma ve ihale çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Torbalı Belediyesi, bölgeye işlevli bir kavşak yapıp otoyoldan Pancar’a çıkış verilmesini sağlayacak. Yoğun sanayinin olduğu bölgede açılacak olan bu kavşak, Ayrancılar’ın yükünü büyük oranda hafifletecek. Bölgedeki sanayi kuruluşları ve büyük market depolarına gelen kamyon ve TIR’lar başta olmak üzere her gün yüzlerce araç, yeni yapılacak olan bağlantı yolu ve kavşak ile hem kısa sürede hedefledikleri noktaya varacak hem de kent trafiğine girmemiş olacak.

Onur Karagöz