Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu: Çiftçilerin mağduriyeti devam ediyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olmayan çiftçilerin devlet desteklerinden yararlanamadığına dikkat çekerek, bu durumun sadece bireysel çiftçileri değil, kooperatif ve odaları da kapsadığını belirtti. İbişoğlu, “Özellikle süt kooperatifleri ve kalkınma kooperatifleri kayıtlı kurumsal kooperatifler ve odalar da buna dahil. Burada süt kooperatifi örneğin fatura kesiyor, çiftçi süt veriyor ancak bundan faydalanamıyor. Köydeki kalkınma kooperatifi de üye ürün satıyor, ürün alıyor, ancak bu da faydalanamıyor .”diyerek genel olarak etkilendiğini ifade etti.

 

“Sadece ÇKS’ye kayıtlı çiftçiler değil, yani üretimini devam ettiren bütün çiftçiler bu 5.000 liradan yararlanamadı.” diyen İbişoğlu, üretimini sürdüren çiftçilerin mağduriyet yaşadığını vurguladı. Pandemi döneminde diğer sektörlerdeki işçilere devlet tarafından yapılan yardımlara karşılık, çiftçilerin aynı desteği alamadığını belirten İbişoğlu, çiftçilerin tarla, bağ, bahçe, zeytinlik gibi alanlarda çalışmaya devam ettiğini ve ülkenin gıda ihtiyacını karşıladığını hatırlattı.

 

“Fabrikanın üstü kapalı, ama çiftçinin fabrikası tarla, onun fabrikasının üstü açık. Bir dolu yağıyor, kar yağıyor, yağmur yağıyor, üretim devam ediyor.” şeklinde konuşan İbişoğlu, çiftçilerin emeklerinin karşılığını alamadığına dikkat çekti.

 

Son olarak, Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu,  “Burada bir haksızlık var, bana göre. Çalışmayan insanlar faydalanıyor, çalışan insan, emekli maaşı yetmediği için çalışıyor, ama çiftçi ürettiği için çalışıyor. Şimdi çiftçi tarlasını bırakamaz, ben emekli oldum diye tarlasını mı satacak? Gidip kahvede oturacak, ne yapıyor, gidiyor tarlasında üretim yapıyor. Bak, Hacı amcam 80 yaşında hala üretim yapacağım diye uğraşıyor. Biraz önce geldi, Germencik’ten geldi, Akmescit köyünde de arazileri var, 80 yaşında hala çalışacağım diye uğraşıyor.” diyen İbişoğlu, çiftçilerin emeklerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi

Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu: Çiftçilerin mağduriyeti devam ediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

 1. Avatar
  1 Aralık 2023, 10:37

  RfiEeXoa

  Cevapla
 2. Avatar
  1 Aralık 2023, 10:37

  bEygsDBfpFZlrJS

  Cevapla
 3. Avatar
  30 Ocak 2024, 06:22

  A través del programa de monitoreo parental, los padres pueden prestar atención a las actividades del teléfono móvil de sus hijos y monitorear los mensajes de WhatsApp de manera más fácil y conveniente. El software de la aplicación se ejecuta silenciosamente en segundo plano en el dispositivo de destino, grabando mensajes de conversación, emoticonos, archivos multimedia, fotos y videos. Se aplica a todos los dispositivos que se ejecutan en sistemas Android e iOS.

  Cevapla
 4. Avatar
  10 Şubat 2024, 17:08

  Instalación simple y descarga gratuita, no se requieren conocimientos técnicos y no se requiere raíz.Grabacion de llamadas, Grabacion de entorno, Ubicaciones GPS, Mensajes Whatsapp y Facebook, Mensajes SMS y muchas características mas.

  Cevapla