“Tiktoker”lara operasyon düzenlendi, sosyal medya fenomenleri gözaltına alındı

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, sosyal medya programı TikTok kullanıcılarına operasyon düzenledi, 120 şüpheli gözaltına alındı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, sosyal medya programı TikTok üzerinden sanal para ticareti ile kara para aklandığını tespit etti. Söz konusu programın kullanıcılarına 37 ilde operasyon düzenlendi, 120 kişi gözaltına alındı.

Yapılan tespitlere göre bir suç şebekesi, çaldıkları kredi kartları ve anlaştıkları kişilerin kartlarından yaptıkları ödemelerle bir vurgun yaptı.

İddiaya göre suç şebekesinin üyeleri, TikTok programında kullanılan sanal paraları fenomenlere gönderiyor, bu paraların bir kısmı fenomenlerde kalıyor, geri kalanı ise şebekeye geri gönderiliyordu. Böylece çalıntı kartlardan alınan kara paralar aklanmış oluyordu.

Çete, kullanılan çalıntı kartların dışında, anlaştığı diğer bazı insanların da kartlarını kullanıyorlardı. Çete ile anlaşmalı bu kişilerin kartlarından da, yine TikTok fenomenlerine sanal para gönderiliyor, daha sonra kartlarını anlaşmalı olarak kullandıran kişiler bankaları arıyor, paralarının bilgisi dışında aktarıldığını söyleyerek paralarını geri alıyordu. Şebeke üyeleri bu yöntemle yaptıkları vurgunları büyüttü.

Mali Suçlarla Araştırma Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre 4.000’den fazla banka hareketi ile, çete ile anlaşmalı TikTok fenomenlerine 1 milyar 200 milyon lira para gönderildi.

Yapılan araştırmalar sonucu belirlenen 215 şüpheliye 37 ilde operasyon düzenlendi, şüphelilerin 120’si yakalandı.

Suça karıştığı belirlenen 42 TikTok fenomeninin de mal varlığına el kondu.

Bu mal varlıkları arasında 1700 banka hesabı, var olan tüm sanal paraları, 32 daire, 1 villa, 9 arsa, 6 iş yeri, 38 lüks otomobil, 14 şirkete ait ortaklık payları da bulunuyor.

El konulan malların yanı sıra 82.000 TL, 17.300 dolar, 6.650 euro, iki ruhsatsız tabanca, bir kuru sıkı tabanca ve 93 fişek bulundu.

Fenomenlere gönderilen paralar ise dudak uçuklattı. 1.5 milyon takipçisi olan O.S.’ye 9 milyon 397 bin lira, 9.5 milyon takipçisi olan M.N.’ye 1 milyon 200 bin lira, 2 milyon 700 bin takipçisi olan F.N.K.’ye 1 milyon 100 bin lira, 1 milyon 700 bin takipçisi olan T.B.’ye 550 bin lira, 107 bin K.K.K.’ye ise 7 milyon 690 bin lira para gönderildiği öğrenildi.

Haber merkezi

“Tiktoker”lara operasyon düzenlendi, sosyal medya fenomenleri gözaltına alındı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir