TARIM BÖLÜMÜ

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Okulumuz 2019-2020 eğitim öğretim yılında tarım bölümü açılmıştır. Sektör paydaşlarından Ödemiş Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi okulumuza burs ve staj sözü vererek eğitim ve öğretime katkıda bulunmuş, okulumuz öğrencilerinin elinden tutmuştur.

Bademli kooperatifi 1968 yılından bu yana meyve fidanı üretimi, doku kültürü yöntemi, anaç üretimi, süs bitkileri üretimi, zeytinyağı üretimi, süt ürünleri üretimi alanlarında başarılı adımlar atmakta, fidan yetiştiriciliğinde AR-GE çalışmalarını sürdürmektedir dolayısıyla yetişen öğrencilerimiz için bilgi ve becerilerini deneyimleyebilecekleri alanlar doğmaktadır.

 

Toplam 24 öğrenci tarım alanında eğitim almaktadır. Sekiz MESEM öğrencimiz bölge işletmelerinde uygulamalı eğitimlerine devam etmektedirler.

Değerli öğretmenimiz Elif Sarı tarafından ağaç bakımı, künyelendirme, çelik üretimi gibi çalışmalar yapılmıştır.

Öğrencilerimize Tarımsal Üretime Hazırlık, Tarımsal Üretime Giriş, Bitki Besleme, Alternatif Tarım, Üretme Çoğaltma Teknikleri, Sürdürülebilir Tarım Teknikleri, Bahçe Tarımı, Tarla Bitkileri, Süs Bitkileri Yetiştiriciliği ve Uygulama dersleri verilmektedir.

2023-2024 eğitim öğretim yılı okulların açılması ile 9. ve 11. Sınıf bölüm öğrencileri tarafından okulumuz bahçesinde bulunan uygulama alanlarında arazi temizliği yapılmaya başlanmış ardından ekimlere geçilmiştir.

Uygulama alanlarında ekimleri gerçekleştirilen serin iklim tahılları, sıcak iklim tahılları ve baklagil yem bitkilerinden denemeler yapılmiştır.

Ayrıca; maydanoz, tere, ıspanak, pancar, bezelye, roka, ekşi otu, havuç, brokoli, dereotu yetiştirilmiştir. Kuşkonmaz ve yetiştirilmeye başlamıştır.

Önümüzdeki günlerde okulumuz bünyesinde Tıbbi ve Aromatik Bitki yetiştiriciliği hedeflenmektedir.

Ovakent iklim ve toprak özellikleri bakımından bitki yetiştirmeye oldukça uygun olup Ülkemizdeki meyve fidanlarının yaklaşık yüzde ellisi Bademli mahallesindeki işletmelerde yetiştirilmektedir. Bu doğrultuda bilinçli tarım yapacak insan gücüne ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Okulumuzun temel hedefi de ihtiyaç duyulan bu kalifiye insan gücünü oluşturmak ve karşılamaktır.

HAMİDE YILMAZ

TARIM ÖĞRETMENİ

Ödemiş Ovakent Çok Programlı Anadolu Lisesi

TARIM BÖLÜMÜ

Yorumlar kapalı.