Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı’ndan Tanrıkulu’na destek

2015'te öldürülen Avukat Tahir Elçi anısına kurulan Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı, tepkilerin hedefi olan CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'na destek verdi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Diyarbakır Milletvekili ve Diyarbakır Barosu eski başkanı Sezgin Tanrıkulu, TV 100 isimli televizyon kanalında sarf ettiği sözlerden dolayı eleştiriliyor. Programda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 90’larda köyleri yaktığını, 1980 Darbesi’ni ve 15 Temmuz Darbe Girişimi’ni gerçekleştirdiğini belirten Tanrıkulu eleştirilerin hedefi olmuş, CHP içerisinden Erdem, Öztrak ve Kılıçdaroğlu Tanrıkulu’nun sözlerinin CHP’nin fikirlerini yansıtmadığını, gerekenin yapılacağını belirtmişti.

Tanrıkulu’na farklı çevrelerden destekler geliyor

Öte yandan Tanrıkulu’na gazeteciler, eski siyasetçiler ve insan hakları savunucuları başta olmak üzere kimi çevrelerden destekler gelmeye devam ediyor. Eski Diyarbakır Barosu başkanı olan, 14 Ekim 2015’te Ahmet Hakan’ın programında PKK hakkında sarf ettiği sözlerden dolayı hedef haline gelen ve yaptığı bir açıklama sırasında çıkan çatışmada başına isabet eden “kaza kurşunuyla” hayatını kaybeden Tahir Elçi adına kurulan Tahir Elçi İnsan Hakları Araştırma Vakfı, sosyal medyadan yaptığı bir paylaşımla Tanrıkulu’na destek verdi. Paylaşımında vakıf şu ifadeleri kullandı;

“Diyarbakır Milletvekili ve Diyarbakır Barosu Eski Başkanı Av. Sezgin Tanrıkulu bir TV programında Av. Tahir Elçi’nin takip ettiği ve 1994’de Şırnak’ta 34 yurttaşımızın hayatını kaybettiği bombalamaya (Benzer ve Diğerleri/Türkiye, 23502/06, 12 Kasım 2013) ilişkin AİHM kararının da içinde yer aldığı bir dizi ağır insan hakları ihlalinden söz etmiştir.

Bu sözleri sebebiyle Sezgin Tanrıkulu’na yönelik hedef gösterici ve tehdit dili içeren paylaşımları kaygıyla izliyoruz.

Tartışılması gereken bu hak ihlalleri ve bunları yaratan koşullardır. Bir milletvekilinin uluslararası mahkeme kararlarına konu olmuş hak ihlallerini gündeme getirmesi ve bunun yaratacağı kamusal tartışma, insan haklarının ilerletilmesine ve cezasızlık kültürünün geriletilmesine katkıda bulunacaktır. Yetkili makamlar demokratik bir toplumun nirengi noktası olan ifade hürriyetini ve özgür tartışmayı geriletecek tutumlardan uzak durmalıdırlar.

Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı, kamusal makamlara bireylerin ifade özgürlüğüne saygı duyma çağrısında bulunarak, Sezgin Tanrıkulu’na yönelik tehditler için de gerekli önlemleri alması talebinde bulunmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz”

Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi geçtiğimiz seçimlerde CHP İstanbul Milletvekili seçilmişti.

Utku Beycan

Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı’ndan Tanrıkulu’na destek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir