Şili’de sosyalist başkanın CIA desteğiyle faşist darbe ile devrilişine protesto

Şili'de demokratik sosyalist Salvador Allende, 4. adaylığı ile beraber iktidara gelmiş, 3 yıl sonra CIA destekli faşist bir darbe ile devrilmişti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şili’de sosyalist Başkan Salvador Allende 4. adaylığıyla beraber 1970 yılında iktidara gelmişti. 3 yıl sonra CIA destekli faşist darbe ile beraber general Augusto Pinochet iktidarı Allende’den almış, Allende roket yağmuruna tutulan başkanlık sarayında Fidel Castro’nun kendisine hediye ettiği tüfeği kullanarak intihar etmişti.

50 yıl sonra halk protestoları devam ediyor

Dönemin ABD Başkanı Nixon, CIA şefi Richard Helms’e bir toplantıda, Allende’nin başında oldu Şili ekonomisine “çığlık attırmasını” söylemiş, Şili’de üretim patronlar tarafından durdurulmuş, yine de Allende’ye olan destek artmıştı. Annende’yi halk desteğinden dolayı başka bir yöntemle deviremeyeceğini anlayan ABD ve Orlanda Saenz liderliğinde birleşmiş Şilili patronlar darbe planını devreye sokmuş, general Augusto Pinochet eliyle Şili darbesini gerçekleştirmişti. Darbeden sonra Şili’nin “serbest piyasanın ilk laboratuvarına” dönüşmesi ile ülkede işten çıkarma, enflasyon, üretimsizlik ve hak ihlalleri rekor kırmıştı. Darbenin liderlerinden Saenz, darbenin ve serbest piyasa modelinin sonucunu “fiyasko” kelimesiyle tanımlamıştı.

Hayatını kaybedenler anıldı

Şili’de söz konusu darbe bu yıl da protesto edilirken, darbe sırasında hayatını kaybedenler anıldı. Darbede öldürülenler arasında efsanevi müzisyen Victor Jara da bulunuyor.

Protesto sırasında kolluk kuvvetleri göstericilere tazyikli su sıkarken, göstericiler taş ve molotof kokteyli ile karşılık verdi.

Haber merkezi

Şili’de sosyalist başkanın CIA desteğiyle faşist darbe ile devrilişine protesto

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir