Sığınmacı gemisinin Yunanistan’da batmasından sonra 9 kişi gözaltına alındı

Geçtiğimiz günlerde bir sığınmacı gemisi Yunanistan'ın Mora açıklarında batmış, 79 kişi hayatını kaybetmişti. Olay ile ilgili 9 kişi gözaltına alındı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mora açıklarında batan ve 79 sığınmacının ölümüne neden olan geminin alabora olması ile ilgili 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Mısır vatandaşı.

9 kişi suç örgütü kurmak ve yasa dışı göçmen kaçakçılığı yapmakla suçlanıyor. İddialara göre batan gemi Mısır’dan yola çıktı.

Sivil Toplum Kuruluşu Save The Children, görgü tanıklarının iddialarına bakarak geminin ambarında 100 adet çocuk olabileceğini söylemişti. Yunan medyasına göre tekneden kurtarılan bir kişi bu iddiayı doğruladı. Yunanistan’da Göç ve İltica Bakanlığı da, kurtarılan 104 kişinin 8’inin çocuk olduğunu söyledi.

Yaşanan faciadan sonra Atina’da protesto gösterisi düzenleyen grupla polis arasında kavga çıktı. AB’nin göç politikalarına karşı düzenlenen gösteride polise taş ve molotof kokteyli atıldı. Polis, göz yaşartıcı gaz ve ses bombası ile müdahale etti, bir kişi gözaltına alındı.

Haber merkezi

Sığınmacı gemisinin Yunanistan’da batmasından sonra 9 kişi gözaltına alındı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir