Ses sanatçısı Faruk Salgar’ı kaybettik, Faruk Salgar kimdir

Muğla’nın Bodrum ilçesinde tatilde olan TRT İstanbul Radyosu Ses Sanatçısı Muammer Faruk Salgar geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşımın sürdüren Klasik Türk Müziği Sanatçısı ve Koro Şefi Muammer Faruk Salgar, kalp krizi geçirdi. Salgar yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak  hayatını kaybetti.

Haberi sosyal medya hesabından duyuran Salgar’ın arkadaşı Seda Gökkadar, “TRT İstanbul Radyosu Ses Sanatcısı, uzun zaman Radyo Günleri programını beraberce hazırlayıp sunduğumuz kıymetli program partnerim Faruk Salgar’ın ani vefat haberiyle sarsıldık, çok çok üzgünüm…Şöyle bir anılarda gezindim. En eski hatırlar daha henüz dün gibi. Hayat gerçekten cok kısa ve acımasızca geçiyor mekanın cennet olsun Faruk abim, Allah rahmet eylesin, ailesi ve camiamızın başı sağ olsun. Paylaştığımız güzellikleri unutmayacağım.” dedi.

Salgar’ın cenazesinin 30 Haziran Cuma günü öğle namazını müteakip Ataköy 5. Kısım Ömer Duruk Camii’nden kaldırılacağı duyuruldu.

Faruk Salgar kimdir?

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nun emekli şefi Fatih Salgar’ın kardeşidir. Küçük yaşlarda aile içindeki musiki icralarından etkilendi ve Türk Müziği’ne ilgi duymaya başladı. Lise öğrenimine devam ederken Süheyla Altmışdört yönetimindeki İstanbul Üniversitesi Türk Müziği Korosu’nun çalışmalarına katıldı. 1980 yılında İstanbul Teknik Ünivesitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü’ne girdi.

1981 yılında TRT’nin açtığı Stajyer Sanatçı sınavında başarılı olarak kurum içindeki kurslara katılmaya hak kazandı.

Konservatuvar ve TRT’deki eğitimi sırasında başta Alâeddin Yavaşca, Bekir Sıdkı Sezgin, Tülûn Korman, Necdet Varol, Ercüment Berker, Abdi Coşkun, Yalçın Tura, Can Etili, Nida Tüfekçi, Yücel Paşmakçı, Demirhan Altuğ, Güher Güney ve Faruk Timurtaş gibi birçok hocadan ders aldı.

1983 yılında Profesör Doktor Nevzad Atlığ yönetimindeki Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun konserlerinde misafir sanatçı olarak görev yaptı.

Ses sanatçısı Faruk Salgar’ı kaybettik, Faruk Salgar kimdir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir