Sahte dekont dolandırıcıları tutuklandı!

Muğla’nın Menteşe ilçesinde sosyal medya üzerinden sahte dekont satan satıcılar, Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele ekipleri tarafından tutuklandı.

Sahte dekont dolandırıcıları tutuklandı!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, sosyal medya hesapları üzerinden dolandırıcılık yapanları tespit etti.

 

Ekipler, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde 15 Eylül tarihinde Menteşe’de operasyon düzenledi. Şüpheliler Serhat Öztürk, Bedrettin Ulakçı ve Şerafettin Döşeme’nin evlerinde yapılan aramalarda 343 bin 450 lira, 5 cep telefonu, 2 laptop ve 3 sim kart ele geçirildi. Yapılan araştırmada, şüphelilerin sosyal ağlarda takipçi sayısı yüksek olan bir hesapla çeşitli sahte görseller tasarladığı ve mağdurları da ikna ederek ‘yasal bahis’ adı altında yayınladıkları sahte kuponlar ile yüksek meblağlı banka dekontları ile kişileri ağlarına düşürdükleri saptandı.

Öztürk, Ulakçı ve Döşeme’nin, mağdurlara düşük bir miktar ödeme karşılığında kupon satarak yüksek meblağlarda para kazanacakları vaadinde bulundukları, sonrasında ise oynanan kuponların tuttuğunu gösteren sahte dekontları hazırlayıp kazanılan tutarın alınması için ‘işlem ücreti’, ‘vergi ücreti’, ‘banka bloke ücreti’ adı altında para istedikleri ortaya çıktı. Şüphelilerin, bu paraları yatırmayan ya da yatıracak parası kalmayan kişilere ise sahte avukat kimliği gönderdikleri, avukatlarının haciz ve tazminat davası açmak üzere hazırladığı sahte dilekçe örneği ile mağdur vatandaşları tehdit ettikleri tespit edildi. Bu yöntemle Türkiye genelinde binlerce kişinin dolandırıldığı belirlendi. Şüphelilerin kullandığı hesap hareketleri incelendiğinde ise bir yılda yaklaşık 15 milyon lira para hareketinin olduğu saptandı.

Gözaltına alınan ve polisteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Serhat Öztürk (28), Bedrettin Ulakçı (27) ve Şerafettin Döşeme (32) tutuklandı.

Haber Merkezi

Sahte dekont dolandırıcıları tutuklandı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir