Prof. Dr. Naci Görür, Antalya’da tsunami riskine dikkat çekerek uyarılarda bulundu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilim Akademisi üyesi ve yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Antalya’da meydana gelebilecek bir depremin ardından oluşabilecek tsunami riskine dikkat çekerek uyarılarda bulundu. Görür, “Dalma batma zonları, dünyada tsunami üreten faylardan. Antalya her zaman tsunamiye maruz kalabilir” şeklinde konuştu.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği “Depreme Dirençli Bir Antalya” konulu panelde konuşan Görür, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Erdem Canbay ve Yüksek Mühendis Mimar Doğan Hasol ile birlikte konuşmacı olarak yer aldı.

Prof. Dr. Görür, televizyon programlarında deprem konusunda yapılan açıklamaları eleştirerek, akademisyenlerin bilim dünyasında araştırmalar yapmalarını önerdi. Herkesin fay uzmanı olduğunu ifade eden Görür, bu konuların akademisyenlerin işi olduğunu ve bilimsel çalışmalar yaparak insanlara faydalı olmaları gerektiğini belirtti.

Görür, deprem konusunda halkı bilgilendirmek, bilimsel öngörülerle yaklaşmak, fısıltı gazetelerine inanmamak ve yerel ile merkezi yönetimleri deprem konusunda önlem almaya teşvik etmek için yıllarca çaba sarf ettiğini ifade etti. Deprem dirençli yerleşim alanlarının oluşturulması gerektiğini vurgulayan Görür, köylerin, kasabaların ve şehirlerin depreme dayanıklı hale getirilmesi için mücadele edeceğini ve insanları da bu konuda bilinçlendirerek ülkenin gerçeklerini yöneticilere anlatacağını söyledi.


haber merkezi

Prof. Dr. Naci Görür, Antalya’da tsunami riskine dikkat çekerek uyarılarda bulundu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir