Pazartesi başlayan toplantı salı günü sona erdi

Pazartesi başlayan toplantı salı günü sona erdi
Bu haber 07 Nisan 2021 - 11:00 'de eklendi

Pazartesi başlayan toplantı salı günü sona erdi

Ödemiş Belediyesi’nde son dönemin en uzun süren meclis toplantısı, pazartesi akşamı gerçekleşti ve salı gününün ilk dakikalarında sona erdi. 6 saat 35 dakika süren ve 51 gündem maddesinin bulunduğu meclis toplantısında Ödemiş Belediye Başkanlığı’nın 2020 yılına ait faaliyet raporu paylaşılıp oy çokluğu ile kabul edilirken komisyonların belirlenip üye seçimlerinin yapılması, ilçenin çeşitli noktalarında belediyeye ait çeşitli taşınmazlarla ilgili kararlar, 2014’ten önce belde olan Birgi, Çaylı, Ovakent, Konaklı, Kaymakçı, Bademli, Gölcük, Kayaköy ve Bozdağ mahallelerinin kırsal mahalle kapsamına alınması hakkında ortak komisyonun kararı, ilçe girişindeki değişiklikler, Bademli Barajı’ndan faydalanan üreticiler için sulama suyu ücretlendirme tarifesinin de aralarında bulunduğu pek çok konu da görüşüldü.

Toplantı öncesinde Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemişlilere layık olmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade ederek, “Ödemiş halkı, iki yıl önce yapılan seçimlerde bizi görevlendirdi. Bizi göreve getiren Ödemişlilere layık olabilmek için Ödemiş halkının yararına kararlar almaya çalışıyoruz. Alınan kararlar çok önemli çünkü gelecek için kararlar alıyoruz. Alınan kararların uygulanmasında emeği olan ve olacak olan tüm mesai arkadaşlarıma da emekleri ve çabaları için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Revizyon çalışmalarımız devam ediyor”

Başkan Eriş, “Ödemiş’in imar açısından kanayan yarası diyebileceğimiz uygulamalarla ilgili çalışmalar var. Bu çalışmaların en önemlilerinden biri de İzmir yolu girişi. Halkımız da hep der ‘Ödemiş’in girişi çok kötü’ diye, işte bu çalışmalar da onların bu güzel isteklerini karşılama yönünde yapılmış olan çalışmalar. Tüm Ödemiş için geçerli olan revizyon çalışmalarımız, var gücüyle devam ediyor. Bu konuda İzmir Büyükşehir’e gerekli bilgileri aktardık. Bizim çabalarımızla Büyükşehir’in çabaları birleştiğinde Ödemiş adına iyi projeler üreteceğimizi inanıyoruz.

Birgi’inin UNESCO Dünya mirası için alan yönetim protokol planı imzalandı. Burada merkez olarak önceden İzmir Büyükşehir Belediyesiydi ama Birgi’de alana yakın olma, alanla daha doğru çalışabilme adına da bu yetkiyi Ödemiş Belediyesi’ne verdik. Burada ayrıca hepimiz adına, belediyemiz adına da gurur verici bir gelişme oldu. Yine Yarbay Caddesi’ndeki projenin su basması yapıldı. Düşüncemiz, en kısa zamanda bu projemizin tamamlanacağı yönündedir. Yine Çaylı mahallemizde yenilenen Atatürk parkımız vardı. Orada da Çaylılı hemşerilerimizle beraber olma mutluluğunu yaşadık. Çaylı’ya hizmet etmiş olan başkanlarımızın hizmetlerini unutmadığımızı gösteren plaketleri sunduk” dedi.

“Sağlık çalışanlarına atfettik”

Yeni düzenlenen Sağlık Parkı’nın 14 Mart Tıp Bayramı gününde açıldığına dikkat çeken Başkan Eriş, “Oradaki bankamatikleri de içeriye alarak yeniden düzenlediğimiz parkımızı sağlık çalışanlarımıza atfettik. İzmir Büyükşehir Başkanımız Tunç Soyer’in ev sahipliğinde sürdürülebilir su politikası zirvesine katıldık. 11 büyükşehir ve 10 il belediyesi bu zirveye katıldı. Geleceğimizle ilgili kararlar alınması ve uygulanması yönünde de bilgiler verildi. Yine bölgesel sorunlarımızı anlatma fırsatı veren Ednan Arslan milletvekilimiz ziyaret etti” ifadelerini kullandı.

Eski hastane alanı hakkında

Başkan Eriş, sözlerini şöyle sürdürdü: “18 Mart Çanakkale Zaferimizin 106. Yıl dönümü ve şehitlerimizi anma gününde de onların anısına rahvan at koşusu planlamıştık. Bunu hijyen ve sağlık kurallarını uygulayarak gerçekleştirdik. Türkiye’de ilki yapmış olduk. İlkkurşun anma gününde yine bu rahvan at yarışlarını tekrar etmeyi planlıyoruz. Yine doğaya can olması adına da Taypark’ın altında yer alan boşluk alana da ağaçlarımızı diktik. Orayı piknik alanına dönüştürme gibi bir projemiz de olacaktır. İlçemizden Milli Savunma Üniversitesi sınavına katılmak isteyen öğrencilerimizin ulaşımlarını sağlamak için minibüsler kaldırdık. Ödemiş Ayakkabıcılar Odası iş birliğiyle Ödemiş’imizde ikincisini düzenlediğimiz Ayakkabı Festivali için sezon öncesi ve bayram öncesinde perakende satıcı arkadaşlarımız böyle bir istekte bulunmuşlardı. Beş gün sürecek bu festivalimizi başlatmış olduk. Geçtiğimiz haftada İstanbul’da moda ve ayakkabı fuarı oldu. Orada da ilçemizi temsilen katılan kooperatif üyelerimizde ve federasyon yetkilileriyle beraber olduk.

Eski hastanenin olduğu alanda gerekli çalışmalar sonucunda diş hastanesi ve diğer sağlık kurumlarının oluşması için gerekli çalışmalar başlar. Arkasında bulunan çam ağaçlarının da içinde olduğu alanı yeşil alan olarak belediyemize ait olan yerde otopark olarak hayata geçirebilirsek Ödemiş’in o bölgesinde iyi bir hizmet verilmiş olacaktır.”

Şazenuş Keskin