PANSİYONDA YAŞAM

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Benim adım Ayşenur ÇAVDAR, ailem Ödemiş’in Köseler köyünde yaşıyor, köyümüzde ortaokul yok, bu nedenle ben Ödemiş’in merkezindeki 3 Eylül Yatılı Bölge Ortaokulunda yatılı öğrenci olarak okuyorum. 5. sınıfa gidiyorum, yani yatılı okulda okumak benim için yeni bir durum. Bu yazımda size hafta içinde pansiyonda bir günümün nasıl geçtiğini anlamak istiyorum.

Nöbetçi öğretmenler tarafından sabah saat 07.15’te kalkış veriliyor. Saat 07.30’a kadar kişisel bakım için zamanımız var. Saat 07.30 – 08.00 arası kahvaltı yapılıyor, kahvaltılarımız güzel ve besleyici oluyor. Kahvaltıdan sonra yurdun içinde sıra oluyoruz, yoklama alındıktan sonra okula gitmek için yurttan çıkıyoruz. Zaten yurt ve okul binamız yan yana.  Saat 08.20 ve 12.00 arası okuldayız, derslerimize giriyoruz. 12.00 ve 13.00 arası öğle arası. Öğle arasında yatılı öğrenciler ve isteyen bazı gündüzlü öğrenciler yemekhanede yemek yiyor. Bunun için ders çıkışı hemen yurdun önünde sıraya geçiyoruz, sonra nöbetçi öğretmenler gözetiminde sırayla yemekhaneye girip tabldotlarımızayemeklerimizi alıp yedikten yemekhaneden çıkıyoruz. Yemek sırasında düzen nöbetçi öğretmenlerimiz tarafından sağlanıyor. Aşçı abla ve abimiz yemekleri çok lezzetli yapar ve en az dört çeşit yemek olur

13.00 ve 15.30 arası yine okuldayız ve derslerimize devam ediyoruz. 15.30’da okul dersleri bitiyor, okuldan çıkıp pansiyon önünde sıra oluyoruz. Nöbetçi öğretmenimiz yoklama aldıktan sonra pansiyona çıkıp üstümüzü değiştiriyoruz. 15.40 ve 16.50 arası okulumuzda ritim, gitar, resim, futbol,  voleybol, jimnastik ve güreş  kurslarımız oluyor. Ben bu kurslardan voleybol ve resim kursuna gidiyorum. Voleybol kursunda voleybol antrenmanları yapıyorum. Resim kursunda ise öğretmenimiz belirlediği konuyla ilgili resim çiziyorum. Ve iki kursta da çok eğleniyorum.

16.50’de kurstan çıkıp 17.00’de akşam yemeği için sıraya geçiyoruz. Yoklama alındıktan sonra yemeğe geçiyoruz. Yemekhanemiz temiz ve geniştir. Yemek bittikten sonra 17.30’da da pansiyon kursları başlıyor. Bu kurslar oryantiring, el sanatları, takı tasarım ve halk oyunlarıdır. Bu kurslara okulumuzun öğretmenleri değil, başka öğretmenler giriyor. Ben bu kurslardan el sanatları ve halk oyunlarına gidiyorum. Takı tasarım kursunda bileklik, anahtarlık, kolye, yüzük gibi takı malzemeleri yapıyoruz. Halk oyunlarında öğretmenimizin öğrettiği halk oyunlarını oynuyoruz. Kursu olmayanlar 17.30 ve 18.30’a kadar serbest zaman geçiriyor. Top oynuyor, arkadaşlarıyla oynuyor ya da dinleniyor.

Saat 18.30 1. etüt başlangıcı, etütler okul binasında yapılıyor. 19.10’da 1. etüt bitiyor ve aynı zamanda kurslarda bitiyor. 1. etüt ve kurslar bittikten sonra 10 dakika teneffüs yapıyoruz. 19.20 2. etüt başlangıcı ve 20.00 2. etüt bitişi.Etütlerde ödevi olanlar ödevlerini yapıyor, ödevi olmayanlar da kitap okuyarak değerlendiriyor.

Etütler bitinceyurt önünde sıraya geçiliyor ve yine yoklama alınıyor, sonra ara öğüne geçiyoruz. Ara öğün 20.00 ve 20.30 arası, ara öğünde meyve, kek, süt, simit, ayran gibi şeyler olur. 20.30 ve 21.00 arası banyo günü ise banyo yapılıp değil ise yatış hazırlıkları yapılıyor. 21.00 ve 21.30 arası kitap okuma saati yapıyoruz, uyku öncesi yarım saat kitap okumak beni rahatlatıyor.21.30’da yatış veriliyor ve uyuyorum. Bir günüm bu şekilde bitiyor.

 

 

Ayşenur ÇAVDAR   5/B

 

3 Eylül Yatılı Bölge Ortaokulu       

 

 

PANSİYONDA YAŞAM

Yorumlar kapalı.