OKULUMUZUN KÜTÜPHANESİNE DİJİTAL SİSTEM

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Okulumuz Bilişim Teknolojileri Rehber öğretmenimiz Utku İşler tarafından kütüphanemize barkodlu kütüphane sistemi kuruldu.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gönderilen kitaplarla, kütüphanemizdeki 1000’i aşan kitap sayımızla, öğrencilerin teneffüslerde hızlı ve güvenli bir şekilde hizmet vermekteyiz. Oluşturulan sistemde her kitabın bir barkodu bulunuyor. Bilgisayara kurulan bir kütüphane programına işlenen kitaplar, üzerlerinde yer alan barkod numarasıyla, yine sisteme eklenmiş öğrencilerle eşleştiriliyor. Böylece hangi kitabın, kim tarafından, ne zaman alındığı ve iade zamanına ne kadar kaldığı gibi bilgiler tek bir ekrandan rahatlıkla takip edilebiliyor. Büyük kütüphanelerde kullanılan sisteme benzer bir şekilde tasarlanan uygulamamız, öğrencilerin kütüphane kültürüne alışkanlık geliştirmesine de önayak oluyor. Bu sayede öğrencilerimiz,  büyük bir kütüphanenin üyesi gibi kitap alma ve geri getirme sorumluluğunu, takip eden kişilere fazladan iş yükü yüklemeden kazanmış oluyor.

Bu sistemle öğrencilerin kitap alma süreçleri de çok daha hızlı olduğu için sıra beklemek ve kitap kaydederken oluşabilecek hatalar sebebiyle kitap alamayan öğrencilerin de istedikleri kitabı seçip alması kolaylaşmış oluyor. Normalde okuyacağı kitap sayısından daha fazla kitap okuyan öğrencilerimizin kitaplarla olan ilişkisi de olumlu yönde gelişmiş oldu. Yılsonunda en çok kitap okuyan öğrencilerin belirlenmesi kolaylaşıyor ve böylece bu öğrencileri ödüllendiriyoruz. Okul olarak, öğrencilerimizin kitapların büyülü dünyasına rahatça ulaşabilmelerini ve okuma alışkanlığı kazanmalarını önemsiyoruz. Her yıl artan kitap sayımızla ve barkod sistemli kütüphanemizle öğrencilerimizin kitap okuma yolculuğuna eşlik etmekten mutluluk duyuyoruz.

 

Çaylı Ortaokulu

OKULUMUZUN KÜTÜPHANESİNE DİJİTAL SİSTEM

Yorumlar kapalı.