1. Haberler
  2. Okul Gazetesi
  3. OKULUMUZDA TEMEL ROBOTİK VE KODLAMA ÇALIŞMALARI

OKULUMUZDA TEMEL ROBOTİK VE KODLAMA ÇALIŞMALARI

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kodlama ya da diğer adıyla programlama, “bilgisayara çeşitli görevleri yerine getirmesi için talimat vermenin” bir yoludur. Bu talimatlar, makinelerin nasıl çalışacağını veya çalıştıracağını söyleyebilir. Kullandığımız tablet, telefon, bilgisayar, robot süpürge vb. tüm elektronik eşyalar çalışmaları için kodlamaya ihtiyaç duyarlar. Onlara kendi dillerinde yapması gereken görevler atanır. Ayrıca bilgisayarlarda, tabletlerde veya telefonlarda kullanılan işletim sistemleri, uygulamalar, sosyal medya platformları ve tüm web siteleri kodlama dilleri kullanılarak yapılıyor.

Biraz da yine günümüzde popüler bir kavram olan robotik kodlamayı ele alalım. Robotik alanını iyi anlayabilmek için önce robotun ne demek olduğunu bilmeliyiz. Sensörleri ile çevresini algılayan, algıladıklarını yorumlayan, yorumlama sonucu bir karar veren, verdiği karar doğrultusunda hareket eden aygıtlara robot denir. Robotların istenilen talimatlar doğrultusunda hareket edebilmesi için, programlanması gerekir. Robotik ise robotların tasarımı, üretimi ile ilgilenen, mekanik, elektronik ve kodlamayı harmanlayarak robotların planlanan bu faydalı işleri gerçekleştirmesini sağlayan bilim dalıdır.

Çağımız teknolojileri sürekli gelişim halindeyken, çocukların kodlamayı öğrenmesi de önemli bir konu haline gelmiştir. Biz de okulumuzda öğrencilerimize öncelikle temel teknoloji kullanma becerileri kazandırmayı, daha sonra kodlama mantığını öğrenerek analitik düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Okulumuzda mevcut olan bilişim teknolojileri sınıfımızı aktif olarak kullanıyoruz. Öğrencilerimizle blok tabanlı kodlama araçlarını kullanarak eğlenerek kodlama öğreniyoruz. Bunun yanında ikinci dönem itibariyle temel robotik kodlama çalışmalarına da başlamış bulunmaktayız. Bilişim derslerinde yaptığımız robotik çalışmalarla öğrencilerimiz somut örmekler üzerinden eğlenerek öğrenmektedir.

Bademli Ortaokulu

 

 

OKULUMUZDA TEMEL ROBOTİK VE KODLAMA ÇALIŞMALARI
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.