Okula giden çocukların beslenmesi nasıl hazırlanmalı?

Okula giden çocukların beslenmesinde nelere dikkat edilmeli? Nasıl hazırlanmalı? İşte ayrıntılar...

Okula giden çocukların beslenmesi nasıl hazırlanmalı?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyetisyen Aslıhan Yağcıoğlu, okul çağındaki çocukların beslenmelerinin önemini anlattı, ebeveynlere öneriler verdi…

Okul günleri başlayınca çocuklar çoğunlukla evden uzak oldukları için besin seçimleri konusunda aile dışındaki bireylerden de etkilenebilir.  Okul arkadaşları, öğretmenleri ve sosyal medya kolayca etkileyebilir.

6-12 yaş aralığı çocuklar için gelişmenin en hızlı olduğu dönemdir. Her yıl ortalama 5 cm boyları uzarken, 2 kg ağırlık artışı gözlemlenir. Bu dönem de okul çağına denk gelir. Kızlar için büyüme gelişmenin en hızlı olduğu yaş aralığı 10-14, erkeklerde ise 12-16’dır.

Enerji ihtiyacı konusunda ise her çocuk farklılık göstermektedir. Her çocuk için boy, kilo, yaş, fiziksel aktivite düzeyi değişkenlik gösterir. Buna bağlı olarak bazal metabolizma hızı değişir. Büyümeleri için özel bir besin kaynağı bulunmaz. Alınan kalorinin çoğu; tahıllar, meyve ve sebzeler, süt ürünleri ve kurubaklagiller, et ürünleri gibi proteinden zengin besinlerden sağlanmalıdır. Yağ, tuz ve şeker içeriği fazla olan paketlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır.

Kahvaltı, çocuk gelişimi için çok önemli bir öğündür. Çocuklarda alışkanlık haline getirilip okuldan önce mutlaka sağlıklı bir kahvaltı hazırlanmalıdır. Bunu alışkanlık haline getiremeyen çocuklar için de taze sıkılmış meyve suları veya süt tercih edilebilir.

Sevmediği yiyecekler için baskı yapmayın

Çocukların da her besini severek yemeyebileceği gerçeğini kabullenilip zorla baskı yapılmaması gerektiği bilinmeli. Bazı çocuklara besinlerin kokusu itici gelebilir. Peynir ve yumurta yemek içinde dahi olsa kokabilir. Bazı sebzeler pişerken koktuğu için, bazı sebzelerin de görüntüleri çocuklara hoş gelmediği için yemek istemeyebilirler. Çocuğunuza besinleri onun istediği şekilde sunmaya özen gösterin. Katı yumurta yemiyorsa omlet, sıcak süt içmiyorsa soğuk veya meyveli süt, sebze yemiyorsa sebze çorbası veya köfte gibi sevilen yemeklere sebze konarak, besinleri tüketmesini sağlayabilirsiniz.

HABER MERKEZİ

Okula giden çocukların beslenmesi nasıl hazırlanmalı?

Yorumlar kapalı.