ÖĞRENCİLERİMİZDEN ESERLER

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İNTERNET

İnternet hayatımızın merkezi haline geldi. Hele şu son zamanlarda onsuz yaşayamaz olduk. İnternetin yaygınlaşmasıyla cep telefonu, tablet, bilgisayar vb. teknolojik aletler büyük önem kazandı. İlk önce bu cihazları kullanmayı öğrendik. Her şey normaldi. Sonra farklı farklı platformlar keşfetmeye başladık. İşte ipin ucu burada kaçtı. O platformlarda yer alma isteği, ün kazanma isteği derken bir bağımlı olduk. Yok o mesaj atmış mı, yok o videomu beğenmiş mi, yok o fotoğrafımı görmüş mü, diye merak ederek telefonu elimizden bırakmamaya başladık. Böyle böyle zaman geçti gitti. Biz bu düşüncelerle telefondan kopamaz olduk. Ona hapsolduk.

Bunun sonucunda çok şey kaybediyoruz aslında. Biz onunla ilgilenirken zaman durmuş gibi oluyor. Diyoruz ki “ Tamam bu son, bunu da izleyeyim kalkarım.” Ama o sonlar hiçbir zaman gelmiyor. İzledikçe izliyoruz, zaman geçiyor ve yapacaklarımızdan kalıyoruz. Tabii sonunda da pişmanlık var. Gerçi ne kadar pişmanlık duysak da bu bir döngü gibi devam ediyor. Biz bırakamıyoruz, pişman oluyoruz ama yine aynı şey. Hatamızı ne kadar erken fark edersek bizim için o kadar kâr. Aslında bu cihazları kullanmayı öğrenebildiğimiz gibi günümüzü kontrol edebilmeyi de öğrenebilmeliyiz. Mesela bir gün telefonunuzu 1-2 saatliğine kapatın. Göremeyeceğiniz bir yere koyun. O saatler boyunca yapmaktan keyif aldığınız aktiviteleri yapın. İnanın ki daha mutlu olacaksınız. Her gün tekrarlayın, farklı şeylerle ilgilendiğimizde hayatımız sadece internetten, sosyal medyadan ibaret olmadığını anlayacağız.

İnternet bağımlısı olmayalım. Günümüzü kontrol edebilmeyi öğrenelim. İnternette geçirdiğimiz zamanı farklı uğraşlar için harcayalım.

Meryem Geçer 8-B

Kaymakçı THK Ortaokulu

ÖĞRENCİLERİMİZDEN ESERLER

Yorumlar kapalı.