Öğrenciler yaz tatilinde robotik kodlama ve zeka oyunları kursu görüyor

Öğrenciler yaz tatilinde robotik kodlama ve zeka oyunları kursu görüyor
Bu haber 06 Ağustos 2022 - 12:27 'de eklendi

Öğrenciler yaz tatilinde robotik kodlama ve zeka oyunları kursu görüyor

Öğrenciler yaz kurslarını huzurlu ortamda geçiriyor. İlçenin eğitim kurumlarından Şehit Yasin Naci Ağaroğlu İmam Hatip Ortaokulunda öğrenciler günün teknolojisi olan Robotik Kodlama ve zeka oyunları kurslarını görüyor.

Yapılan çalışmaları değerlendiren Okul Müdürü Ramazan Göçen, “ Öncelikle bizleri bu konuda yalnız bırakmayan Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Bahattin Gengörü’ye teşekkürlerimi sunmak isterim.

“ROBOKOD Robotik Kodlama sınıfımız ile nesillerimizi bir üst seviyeye çıkartacağız”

Okulumuzda Ödemiş Halk Eğitimi ve Akşam Sanat Merkezi işbirliği ile açmış olduğumuz akıl ve zeka oyunları kursumuz okulumuza hayırlı ve uğurlu olsun. Kursumuzla birlikte okulumuzu Ödemişli çocuklarımızın hizmetine sunuyoruz. Bu kursumuzla çocuklarımız oyun tabanlı eğitim biçimini öğrenecekler ve bu biçimle birlikte eğitim faaliyetinde bir farkındalık yaratmak istiyoruz. Ödemiş’te başlatmış olduğumuz bu oyun tabanlı eğitim modeli ile ilçemizde yarışmalar düzenlemeyi hedefliyoruz.

Yaz dönemi içerisinde sokakta, sıcakta veya kapalı ortamda bilgisayar ile vakit geçirmek yerine okulumuzda robotik kodlama eğitimi, akıl ve zeka oyunları eğitimi, kapalı spor salonunda klima eşliğinde sportif faaliyetlerini yürütecekler. Uzun süreli internete maruz kalmalarını ve sokakta farklı etkinliklere girişmelerini böylelikle engellemiş olacağız.

Okulumuz uzun zamandır var olmasına rağmen akıl ve zeka oyunları odası aktif olarak kullanılmamış. Devletimiz buranın tekrardan canlandırılması için bizleri görevlendirdi elimizden geldiğince çocuklarımızın hizmetine her şekilde sunmaya çalışacağız. Çocuklarımıza, sevecekleri oyun tabanlı eğitimle zekalarını geliştirici faaliyetlerimizi yürüteceğiz. ROBOKOD Robotik Kodlama sınıfımız ile nesillerimizi bir üst seviyeye çıkartacağız” dedi.

Okul Müdürü Göçen konuşmasını devamında; “Kurs aralarında okulumuzun kapalı spor salonunda tenis, badminton, masa tenisi gibi sportif faaliyetleri yürütebileceklerdir. Bunun yanında yine aynı şekilde kapalı spor salonumuzu annelerimiz için Ödemişli bayanlarımız için fitness salonu olarak hizmete sunacağız. Gelişen teknolojik çağa ayak uydurmak amacıyla da okulumuzda akşamları velilerimize bilgisayar kursu açıp temel düzey ve talep olması halinde ileri düzey bilgisayar eğitimi vereceğiz.

Okulumuzun tüm imkanlarını Ödemişli çocuklarımıza ve halkımıza en iyi şekilde sunacağız ve hizmetten geri kalmayacağız.  Çocuklarımızı güvenilir, rahat, zekalarını ve bakış açılarını geliştirecek kurslarımıza bekliyoruz” dedi.

“Zeka oyunlarının birçok yönden çocuklarımızın gelişiminde etkisi vardır”

Okul Kurs Öğretmeni Kemal Açıkel, “ Öncelikle kursumuz hayırlı uğurlu olsun bizleri bu konuda yalnız bırakmayan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz başta olmak üzere Okul müdürümüz ve Halk Eğitim Müdürümüze teşekkürlerimi sunarım. Okulumuzun bünyesinde bulunan zeka oyunları sınıfı olabildiğince imkanları geniş ve oyun çeşitliliği olarak da yüksektir. Kursumuz süresince başta satranç olmak üzere birçok akıl ve zeka oyunlarını çocuklarımıza öğretip onların mental ve ruhsal gelişimleri üzerinde etki oluşturmaya çalışacağız.

Bu yaz döneminde çocuklarımızı sokakta görmektense okulumuzda görmek istekli olarak burada olmaları bizleri bir öğretmen olarak ayrıca mutlu ediyor. Zeka oyunlarının birçok yönden çocuklarımızın gelişiminde etkisi vardır bunları kısaca değinmek isterim. Akıl-zeka oyunları çalışmalarında çocukların analitik düşünme becerilerinde artış görüyoruz. Sayısal akıl yürütme, ipuçlarından faydalanma anlamında güzel kazanımlar elde ediyor. Sözel muhakeme güçleri artıyor. Çok güzel sözel oyunlarımız da var. Bunlar ulusal-uluslararası sınavlarda da kullanılıyor. Yüksek lisans sınavlarında yüzde 16’sı mantık oyunu dediğimiz zeka temelli sorulardan oluşuyor. Doğal olarak bu alana ilgi duyan çocuklar akademik anlamda da güçleniyor. Son yıllarda ülkemizde zeka oyunlarının eğitime entegrasyonu var. Bir matematik, din kültürü, Türkçe dersi ile zeka oyunları kazanımları entegre ediliyor. Böylelikle bir çocuğa öğreneceği konuyu zeka oyunu eşliğinde öğretmiş oluyoruz. İlk, orta ve lise eğitiminde uyguluyoruz ve çok güzel sonuçlar alıyoruz. Düzenli olarak zeka oyunlarına katılan öğrencilerin zekasında gelişim var, yani IQ’larında artma olduğunu gösteren, çocuğun derse ilgisinin arttığını gösteren araştırmalar var” dedi.

“Burada olduğum için büyük mutluluk ve heyecan içerisindeyim”

İlçemiz 50. Yıl Ortaokulu 6. sınıf öğrencilerinden Kayra Aslan, “Öncelikle burada olduğum için büyük mutluluk ve heyecan içerisindeyim. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ben buraya robotik kodlama kursu için gelmiştim. Ama buradaki oyunları, imkanları gördükten sonra hemen zeka oyunları kursuna da kayıt yaptırdım. Okulun imkanları çok güzel kapalı spor salonunda teneffüslerde oyun oynuyoruz. Öğretmenlerime emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Samime SARAYKÖY