ÖDEMİŞ’TE NEVRUZ BAYRAMI COŞKUSU

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ödemiş Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Şehit Polis Gökhan Kirazlı Ortaokulu’nda düzenlenen Nevruz Bayramı programı düzenlendi. Baharın habercisi, barışın ve kardeşliğin simgesi, Nevruz Bayramı kutlamalarına, Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Jandarma Komutanı, Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Sunullah Desticioğlu,Ödemiş Belediye Başkanvekili, Milli Eğitim Şube Müdürleri, protokol üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Okul Müdürü Muhammet Yiğit, yaptığı konuşmada, Nevruz Bayramı’nın Türk dünyasının önemli bir geleneği olduğunu ve baharın gelişi ile kutlandığını, Nevruz’un yeni umutların yeşermesi ve doğanın uyanışını simgelediğini, birlik ve beraberliği pekiştirmenin yanı sıra doğaya olan sevgi ve saygıyı da hatırlattığını ifade etti.

“Türk dünyası tarih boyunca farklı coğrafyalarda yaşayarak birçok milleti kapsayan büyük, nitelikli bir ailedir. Ortak dil, kültür ve tarih bağlarıyla birbirine bağlı olan bu topluluklar birlikte nice zorlukları aşmış. Sevinçleri ve hüzünleri paylaşmışlardır. Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası, farklı coğrafyalarda yaşamasına rağmen ortak dil, kültür ve tarih bağlarına sahip olan Türk milletlerinin birliğinin ve dayanışmasının kutlandığı bir zaman dilimidir. Bu hafta boyunca Türk milletlerinin ortak değerleri ve kültürel mirasları uygularken sevgimizi pekiştirmek ve birbirimizle olan bağlarımızı güçlendirmek fırsatı kolluyoruz. Nevruz Bayramı Türk dünyasının önemli bir geleneğidir. Baharın gelişi ile kutlanan Nevruz yeni umutların yeşermesi ve doğanın uyanışını simgeler. Bu özel gün birlik ve beraberliği pekiştirmenin yanı sıra bizlerin doğaya olan sevgi ve saygımızı da hatırlatır. Nevruz Bayramı olarak kutladığımız bugün  Türk milletinin Ergenekon’dan çıkış günüdür. Ergenekon Destanı Türk milletinin tarih sahnesine çıkışının eşsiz bir anlatımıdır. Destan Türk halkının zorlu bir coğrafyada yaşam mücadelesini ve bir araya gelerek yeniden doğuşunu anlatır. Dağlarda sıkışıp kalan Türk boylarının kurtuluş umuduyla Ergenekon vadisinden çıkışını ve yeni bir vatan kurmalarını konu alır. Nevruz’un ülkemize sevgi, dostluk, kardeşlik, birlik, dayanışma, bolluk ve bereket getirmesini diliyorum”

Ardından öğrenciler tarafından “Bizim Türkümüz” şiiri seslendirildi. Türk Tarihi Oratoryosu, Mehter dinletisi, halk oyunları ve dans gösterileri ile Nevruz Bayramı coşkuyla kutlandı. Temsili olarak demir dövüldü ve Nevruz ateşi yakıldı.

Öğrenciler ateşin üzerinden atlayarak dilek tuttular. Program sergi alanı gezildikten sonra sona erdi.

Haber Merkezi

ÖDEMİŞ’TE NEVRUZ BAYRAMI COŞKUSU

Yorumlar kapalı.