ÖDEMİŞ’TE 60. KÜTÜPHANE HAFTASI KUTLANDI

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

60.Kütüphane Haftası Ödemiş İlçe Halk Kütüphanesi’nde kutlandı. Kitap okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Kutlamaya Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy ve Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Sunullah Desticioğlu, veliler ve öğrenciler katılım gösterdi. Ödül töreninden sonra kitap sergisi gezildi.

Kütüphane Müdürü Ahmet Kaya şu açıklamalarda bulundu:

 

“Sayın Kaymakamım, Sayın Daire Amiri arkadaşlarım sevgili öğrenciler ve veliler

 

Halkın okuma alışkanlığını geliştirmek, kitap sevgisini arttırmak, okuyucuların kütüphanelerden daha çok faydalanmalarını sağlayarak kütüphanelere gitmeye teşvik etmek amacıyla 1964 yılından itibaren Mart ayının son haftası Kütüphane Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu yıl 60. Kütüphane Haftasının ana teması ‘’ Yapay Zeka Temelli Akıllı Kütüphaneler ‘’ olarak belirlenmiştir.

Kütüphaneler olarak işimiz bilgiyle ve onu bünyesinde barındıran kitapla insanı buluşturmak. Çünkü kitapla buluşan insanın daha çağdaş, kendini, insanı ve dünyayı daha iyi anlayanmedeni, naif ve özgür olacağını düşünüyoruz. Bugün kitap okumaya başlayan çocuklarımızın da bu vasıflara sahip insanlar olacağına inanıyoruz.

Kütüphanemiz 2013 yılında taşındığı bu binasında; her yıl kendisini daha da geliştirerek kullanıcı profili ve kullanıcı sayıları itibariyle İzmir’in en seçkin ve en önde olan kütüphanelerinden biri haline gelmiştir. Şehir merkezinde olmamak gibi bir dezavantajlı durumuna rağmen; gelen kullanıcı, üye ve ödünç verilen kitap sayısı itibariyleİl Müdürlüğümüzün yayınladığı istatistiki verilere göre İzmir’de 43 İlçe Halk Kütüphanesi içinde ödünç verilen kitap sayısında birinci, üye sayısında ise ikinci sıradadır.

 

Ödemiş Halk Kütüphanesi olarak yaptığımız bilinen hizmetlerinin yanında aşağıdaki çalışmaları da yapıyoruz.

1- Cezaevlerine kitap servisi

Adalet Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında 2020 yılında yapılan protokol kapsamında Ödemiş ve Kaymakçıda bulunan cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin faydalanması için Kütüphanemizden 2023-2024 yıllı ilk iki ayında toplam 4.234 adet kitap verilmiştir. Bu hizmetimiz devam etmektedir.

2-Yerel arşiv oluşturma;

Ödemişle ilgili yazılmış ve Ödemişli yazarların yazdığı kitapları derlemeye, kütüphane bünyesinde bir araya getirmeye çalışıyoruz. Bununla ilgili önümüzdeki dönemde daha yaygın bir çalışma yapmayı planlıyoruz.

Ayrıca Derleme Kanunu gereğince Ödemişte yayınlanan kitap ve gazeteleri temin ederek Derleme müdürlüklerine gönderiyoruz. 2021 yılından itibaren de Yerel gazetelerin bir nüshasını Kütüphanemizde arşivlemeye başladık.

3- KitapoburuOkuma atölyesi Kaymakamlığımızın Yarınlar İz Bırak Projesi kapsamında– 2 yıldır devam ediyor

Proje grubunda, edebi metinlerin nasıl okunacağı, nitelikli eserlerin tanıtımı, her ay seçilen bir kitap üzerinde bir edebiyat öğretmeni Moderatörlüğünde tartışılıyor. Lise Öğrencilerine yönelik yapılan etkinliğeisteyen öğrencilerimiz kütüphanemize yadawhatAppüzerinden başvurabilir.

Kütüphanemizle ilgili İstatistiki veriler şöyledir;

( Bademli, Kaymakçı ve Konaklı Şube Kütüphaneleri verileri dâhil)

-Yeni kitap girişi; 4.750 – (2023 yılı ve 2024 Ocak ve Şubat aylarıdahil )

-Toplam kitap sayısı;53.657

– Kütüphane kullanıcısı; 47.810

– Üyesayısı;15.965

– Ödünç verilen kitap sayısı;27.000

Katılımınız için Teşekkür ediyorum. Kütüphanemizden en fazla kitap alan öğrencilerimizi ve vatandaşlarımızı tebrik ediyorum.

 

 

 2023 YILI EN ÇIK KİTAP OKUYAN 12 OKUYUCUMUZ

 

Çocuk KatogorisindeOkul Öncesi Katogorisinde

1-Defne Nur EYÜPOĞLU ( 278 KİTAP )               1- Nisa Nur SAKAL (159 KİTAP)

2- Gökçe Esila ÖZKESGİN ( 174 KİTAP )             2- Beren GÜRLEK ( 105 KİTAP )

3-Fatih Eymen SERBES ( 123 KİTAP )                  3- Yağız ÇAKAR ( 59 KİTAP )

 

Genç KatogorisindeYetişkin Katogorisinde

1-Emel DURAN ( 48 KİTAP )                           1- Ferudun YILMAZ (Eşi 71 KİTAP)

2- Elif Naz GÜMÜŞ ( 38 KİTAP )                     2-Dilek Dostol AKÇORA (62 KİTAP )

3- Sedef AYSU ( 36 KİTAP )                             3-Ayşe Nur VURAN (50 KİTAP )

Haber Merkezi

ÖDEMİŞ’TE 60. KÜTÜPHANE HAFTASI KUTLANDI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir