Ödemiş Şükrü Saraçoğlu Stadında 19 Mayıs coşkusu

Ödemiş Şükrü Saraçoğlu Stadında 19 Mayıs coşkusu
Bu haber 20 Mayıs 2022 - 11:52 'de eklendi

Ödemiş Şükrü Saraçoğlu Stadında 19 Mayıs coşkusu

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında, Ödemiş Şükrü Saraçoğlu Stadında coşkulu bir tören gerçekleştirildi.

İlk olarak bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini anlatan konuşmanın Gençlik ve Spor Ödemiş İlçe Spor Müdürü Cafer Cebeci tarafından okunması yer aldı.

 “Kurtuluş mücadelesinin 103. yılını büyük bir sevinç ve coşkuyla kutluyoruz.”

Gençlik ve Spor Ödemiş İlçe Spor Müdürü Cafer Cebeci, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da başlatmış olduğu kurtuluş mücadelesinin 103. yılını tüm vatan’da ve yavru vatanda büyük bir coşkuyla kutluyoruz.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlattığı özgürlük ve bağımsızlık hareketi, tüm yurda yayılmış, milletimizin azim ve cesaretle tekyürek olarak giriştiği milli mücadele sonucunda zaferle sonuçlandırılmıştır. Milli Mücadelemizin başlangıcı olan 19 Mayıs, Türk gençliğine bayram olarak armağan edilmiştir.19 Mayıs, gençlik demek; gençlik gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklal ve Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir.

Atatürk gençlerle ilgili bir sözünde, “Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz” ifadesinde bulunmuştur. Geleceğimizin asıl sahibi sevgili gençler! Siz Türk’e istiklâl aşkını veren, Nene Hatunların, Kara Fatmaların, Yalnız Efelerin, Siz “Ya istiklal ya ölüm diyen: Antepli Şahinlerin, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların;

Siz tarihi tarih yapan Barbarosların, Ulubatlı Hasanların, Fatihlerin, Yavuzların, Mustafa Kemallerin soyundansınız.” Unutmayınız ki: her 19 Mayıs’ta, Samsun’dan, elden ele Ankara’ya koşturulan bayrağımız, rengini, siz asil Türk evladının damarlarındaki asil kandan almaktadır.

Unutmayınız ki “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.”

Değerli Büyüklerim, Sevgili Gençler!

Bir milleti, millet yapan en önemli özellik; geçmişinden günümüze, günümüzden de geleceğe aktaracak olduğu kültürel mirasıdır. Tarih göstermiştir ki vatanına, milletine, bayrağına, tarihine, kültürüne, inançlarına, örf ve adetlerine sahip çıkmayan bir devlet tarih sahnesinden silinip gitmiştir. Bizler biliyoruz ki, gelecek gençlerimizin ellerindedir, gençlerimizi eğitmek yani geleceğimizi şekillendirmekte bizlerin elindedir. Bununda yolu eğitimden geçmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu vatan, bu millet ve bu bayrak için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; Siz gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik Bayramını tebrik ediyorum. Bayramınız kutlu olsun” Dedi.

Törende daha sonra çeşitli okulların 19 Mayıs ile ilgili gösterileri, günün anlam ve önemini anlatan şiirlerin, öğrenciler tarafından okunması, çeşitli spor dallarında gösteriler, ödül ve geçit töreniyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı sona erdi.

Buradaki törene Ödemiş İlçe Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş Adalet Komisyonu Başkanı Aydın Uyan, Ödemiş Cumhuriyet Başsavcı Vekili Savcı Bekir Torun, Ödemiş İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Hüsnü Korkmaz, Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü Hasan Özge, Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gengörü, Ödemiş Muharip Gaziler Derneği Başkanı Selahattin Aktaşoğlu olmak üzere ilçedeki çeşitli kamu kurum ve siyasi parti temsilcileri ayrıca çeşitli okullardan gelen öğrenciler ve okul müdürleri katıldı.

Ödemiş Halkı tribünleri tıklım tıklım doldurarak 19 Mayıs Bayram sevincini doyasıya yaşadı.

Özcan ÇETİN