ÖMTAL TESİSAT BÖLÜMÜ

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME ALANI

Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme alanı insan hayatı için yaşamsal önem taşıyan suyun şartlandırılmasını ve sağlıklı tüketimini, gıda, ilaç gibi maddelerin soğukta muhafazasını, yaşam için sağlıklı, konforlu ortam şartlarının oluşturulmasını; endüstri dallarında zorunlu olan hava şartlarının en uygun seviyelerde sağlanmasını kapsar ve hedefler.

BU ALANDAKİ MESLEKLER:
Isıtma ve Doğalgaz İç Tesisatı, Isıtma ve Sıhhi Tesisat, Isıtma ve Gaz Yakıcı Cihazlar (Servis), Soğutma Sistemleri, Klima Sistemleri, Merkezî İklimlendirme ve Havalandırma Sistemleri

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Tesisat teknolojisi ve iklimlendirme alanında eğitim alan bireyler; çalışmalarını hem kapalı alanda hem de açık alanda ve her türlü iklim koşullarında yürütürler. Bu alandaki tüm çalışanlar, görevlerini yaparken diğer sektörlerdeki çalışanlarla ve müşterilerle sağlıklı iletişimde bulunmalı ve görevlerini meslek ahlakına uygun olarak yürütmelidirler. Çalışanlar, ağır çalışma ortamında sağlık ve güvenlik kurallarına uymak ve dikkatli çalışmak zorundadır.

ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme alanının tüm meslek dallarında istihdam açığı vardır. Özellikle Ödemiş’te doğalgaz kullanımının hızla yayılması yetişmiş eleman ihtiyacını arttırmıştır. İç tesisat ve servis hatları sahipleri, doğalgazla ilgili faaliyetlerinde, tesisatçı kadrolarında yetki belgesine sahip personel çalıştırmak zorundadır. Bu nedenle sektörde belgeli, yetişmiş kalifiye elemana ihtiyaç vardır. Bu sektördeki mesleklerde iş bulma olanakları oldukça fazladır. Bu meslekle ilgili faaliyet gösteren bir şirkette çalışılabileceği gibi ustalık belgesini de almak koşuluyla kendi iş yerini de açabilirler. Tesisat teknolojisi alanı istihdam alanları:

  • Isıtma ve doğalgaz taahhüt firmaları
  • Yakıcı cihazların servisleri
  • Fabrikaların kazan daireleri
  • Sıhhi tesisat taahhüt firmaları

Soğutma ve iklimlendirme teknisyenleri, kendi iş yerlerini açabilir. Bakım ve onarım görevi gibi işlerle ilgili olarak özel sektörde ya da kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler. Merkezî iklimlendirme ve havalandırma teknisyenleri, merkezî iklimlendirme tesislerinin imalatında ve bakım onarım hizmeti veren firmalarda çalışabilirler. Bunun yanında;

  • Ev ve ticari tip soğutma cihazlarının imalatını yapan fabrikalarda,
  • Özel soğutucu imalatı yapan işletmelerde,
  • Soğutma cihazlarına servis veren işletmelerde,
  • Klima servis, montaj ve imalatında,
  • Klima, kat kliması taahhüt firmalarında,
  • Merkezî iklimlendirme sistemlerinin imalat ve servis işlerinde çalışabilirler.

Ödemiş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

 

 

ÖMTAL TESİSAT BÖLÜMÜ

Yorumlar kapalı.