ÖMTAL MOTOR BÖLÜMÜ

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı

Ülkemizde motorlu taşıtlar sektörü ana ve yan sanayileri ile birlikte ülke ekonomisine özellikle istihdam düzeyinde önemli katkılar sağlamaktadır. Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı ülkenin otomotiv sektörüne öncelikle ana eleman ihtiyacını karşılamak sonrasında ön lisans ve lisans eğitimlerine hazırlayıp yetkinliği ve becerisi yüksek donanımlı öğrencileri gelecek  için yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Motorlu Araçlar Teknolojisi alanı; otomotiv üzerinde mekanik, elektrik ve elektronik aksamların bakım ve onarımlarını yapma, otomotiv gövde bölümlerinin onarımlarını yapma, gövde yüzeyleri üzerinde boya ve boya sonrası işlemleri yapma, iş makineleri bakım ve onarımı yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır. Motorlu araçlar sektörü, küresel düzeyde hızla değişen pazar ve rekabet koşullarının bir sonucu olarak sürekli ve hızlı bir gelişim içindedir. Bu özellikleri nedeniyle stratejik bir sektör olarak ülkelerin yakın ilgisini çekmektedir.

Küreselleşmeyle birlikte motorlu araçlar sektöründe rekabet büyük yoğunluk kazanmakta, sanayileşmiş ülkeler bu sektörün korunması ve rekabet gücünün geliştirilmesi için özel politikalar uygulamaktadır. Türkiye’deki motorlu araçlar sektörü, üretimde ulaşılan kalite süreci ve yüksek verimlilik nedeniyle uluslararası pazarlar için yeni bir üretim merkezi hâline gelmiş bulunmaktadır.

Sektörde, her geçen gün teknolojiye, insan kaynaklarına, bilgiye ve kalite eğitimine daha fazla yatırım yapılmaktadır. Ülkemizdeki motorlu araçlar sektörü ana ve yan sanayisi ile birlikte çok önemli bir gelişim potansiyelini yakalamış ve büyük ihracat kapasitesine erişmiştir. Sektörle bağlantılı ana sanayideki bir kişinin, yan sanayide beş kişiye istihdam oluşturduğu belirtilmektedir.

Ayrıca akaryakıt istasyonları, motorlu taşıtlar sektörüne yönelik reklam ve sigorta hizmetleri, oto kiralama şirketleri, kara yolu ve deniz taşımacılığı, inşaat ve tarım hizmetleri, otopark hizmetleri, yedek parça, satış ve satış sonrası hizmetler gibi sektörle ilişkili iş kolları düşünüldüğünde büyük bir istihdam yaratıldığı da bir gerçektir. Bu sektörün en önemli ürünlerinden biri olan otomobil ise uluslararası tanımıyla “dünyayı değiştiren makine” olmuştur.

Alanın Altında Yer Alan Dallar

Ø Otomotiv Elektromekanik,

Ø Otomotiv Gövde,

Ø Otomotiv Boya,

Ø İş Makineleri

Alanımızda “Otomotiv Elektromekanik” dalında eğitim ve öğretime devam edilmektedir.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri içerisinde Küçük Menderes havzasınında Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanımız tek alandır.

 

Eğitim ve Kariyer İmkânları:

Meslek lisesinden sonra “Yükseköğretim Kurumları Sınavı”nda başarılı olanlar, lisans programlarına ya da meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerine(Otomotiv mühendisliği-Otomotiv Öğretmenliği –Otomotiv teknikerliği) devam edebilirler.

 

 

 

Eğitimini tamamlayarak iş hayatında gerekli yeterlilikleri kazanan meslek elemanları, motorlu araçların bakım ve onarımı ile ilgili işletmelerde ve kendi işyerlerinde  kariyeryapabilirler.

Bu alandaki meslek elemanları otomobil fabrikaları, otomobil bakım servisleri -tamir ve bakım atölyeleri Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu  Askeri ve sivil personel (Kara-Hava-Deniz kuvvetleri)ve Kamu kuruluşlarında teknik personel olarak çalışırlar.

Ödemiş Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanımızda Öğretmen ve Usta Öğreticimiz nezaretinde Döner sermaya çalışmaları kapsamında öğrencilerimiz  her marka otomobil ve hafif ticari araçların Tamir –bakım ve onarımlarında, yağlama ve servis hizmetlerinde boyasız göçük giderme ,araç pasta cila uygulamaları,araç farı parlatma işleri, klima gazı doldurma,silindir karbon temizleme uygulaması yapma,lastik sökme takma balans, yetkili olarak motor –şasi numarası yazma işleminde, araç diognastik arıza teşhis yapma ve parça-cihaz adapdasyonunda ,Araç expertiz işlemlerinde çalışmaktalar ve pratiklerini geliştirmektedirler.

Alanımıza ilgi duyan öğrencilerimizi  aramıza bekliyoruz….

 

Ödemiş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

 

ÖMTAL MOTOR BÖLÜMÜ

Yorumlar kapalı.