Mersin’de Aile Çalıştayı düzenlendi

Mersin’de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce planlı ’Aile Çalıştayı’nda, ailenin toplumsal sorunlarının tespiti, çözümü, ailenin korunması, güçlendirilmesi ve toplumsal refahın artırılmasına müteveccih icraat ele alındı.

Mersin’de Aile Çalıştayı düzenlendi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’deki toplumsal hastalıkların tespiti ve çözümü hedefiyle 81 ilde eş anlı planlı ’Aile Çalıştayı’, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ev sahipliğinde Mersin’de gerçekleştirildi.

Toroslar Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezindeki programda mütekellim Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Veysel Topkaya, ailenin, ferdin sevgiyi, saygıyı, dayanışmayı, mesuliyeti ve müşterek arada geçinme kurallarını öğrendiği güvenin, hoşgörünün, fedakarlığın evvel öğrenildiği gurur bulunduğunu söyledi.

Gelecekte dimdik nesillerin oluşması ve çelimli toplumların varlığının, sert sabah akşam dimdik ailelerle olabileceğini kaydeden Topkaya, “Bizler ahit memleketimiz ve ilimizdeki toplumsal hastalıkların tespiti ve çözümü ile ailenin korunması, güçlendirilmesi ve toplumsal refahının artırılması anlamında üniversitelerimiz, akademisyenlerimiz, çırçıplak maşer kuruluşlarımız, domestik idarelerimiz ve topu topu amme gurur ve kuruluşlarımızla bakanlığımızın çalışmalarına katkıda mevcut olmak gibi Mersin Aile çalıştayını düzenliyoruz. Çalıştayımızda aile, akreditasyon ve adalet, toplumsal kalkınma ve refah, avlu boyu eylem ve öğrenme, mevzi ve iklim, uygulayım bilimi ve dijitalleşme, eş ddaklı toplumsal hizmetler mevzularını ele alacağız. Bu husus başlıklarında ailenin güçlendirilmesine bağlı mevzuat, icraat ve bu mevzuda geliştirilmesi müstelzim alanlar, ailelerin kazançlı ve toplumsal yönden desteklenmeleri gibi ailelere müteveccih alınabilecek ek tedbirler ki, bunlar ailelerin zenginlik seviyesinin arttırılması, toy ailelerin kurulmasını motivasyon edecek destekler, toplumsal iane ve istihdamın nite olacağıdır” dedi.

Topkaya ayrıca, ailenin avlu boyu eylem ve öğrenme süreçlerini destekleyerek, eş yaşantı döngüsünde aileye işlevsellik kazandıracak ve ailenin ilişkilerini sert temeller hakkında kurmalarını sağlayacak unsurların da ele alınacağını dile getirerek, “Evlilik ve eş yaşamına bağlı topluluğun farkındalık düzeyini arttırmaya müteveccih nelerin yapılabileceği, ailelerin dava kırma becerilerinin geliştirilmesi, aileleri kavi yaşantı koşullarında karşılaşabilecekleri sorunlara gönül rahatlığı bilinçlendirme, bu sorunlarla giriş edebilme kabiliyetlerini geliştirilmesi üstünde durulacak. Çevre ve hava dair eş dostu mekanlar oluşturularak ailelerin makul yerlerde barınmalarına ve sosyalleşmelerine dayanak noktası sağlayacak, kıyamet ve çabuk ahval düşüncesince ailelerin şuur ve farkındalık düzeylerini arttıracak ve ailelerin hava değişikliği dair müdebbir olmalarını sağlayacak hususlar tartışılacaktır. Teknoloji ve dijitalleşme bölümünde ise ailenin korunması ve güçlendirilmesinde değişen teknolojinin şuurlu kullanması ve teknolojik evolüsyon döneminin eş lehine kullanımının sağlanmasına müteveccih vasıtaların oluşturulması, eş bireylerinin şuurlu iletişim araçları kullanımına bağlı kapasitenin arttırılması ve eş dostu yapımların motivasyon edilmesi mevzulu istifham başlıkları tartışılacaktır” niteleyerek konuştu.

Aile odaklı toplumsal misyon uygulamalarında, toplumsal misyon modelinin güçlendirilmesi ve ailelerin toplumsal hizmetlere erişimlerinin arttırılması düşüncesince yapılacak çalışmaların, çalıştayın husus içerikleri narasında toprak aldığını kaydeden Topkaya, “Bizler eş ve maşer dalında misyon sunan gelişigüzel eğin ile müşterek araya gelmiş şekilde yurttaşlarımıza hâlâ güzel misyon sunmayı ve aileyi merkeze düzlük vizyonla ’Türkiye Yüzyılı’ düşüncesince ’Güçlü birey, çelimli aile, çelimli Türkiye’ anlayışıyla görü namına ailenin korunması, güç kazanması ve dimdik nesiller düşüncesince çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Protokol konuşmalarının peşi sıra akademisyenler ve mevzunun uzmanları tarafından, ’Ülkemizdeki toplumsal hastalıkların tespiti ve çözümü ile ailenin korunması, güçlendirilmesi ve toplumsal refahın arttırılması’ hikayelerinde bilgiler verildi.

Programa Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Vali Yardımcısı Kadir Okatan, Toroslar Kaymakamı İbrahim Çenet, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz ve Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ta katıldı.

Mersin’de Aile Çalıştayı düzenlendi

Kaynak: IHA

Mersin’de Aile Çalıştayı düzenlendi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir