MEM’DE KURS BAŞVURULARI VE EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 ÖDEMİŞ MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİNDE HİJYEN EĞİTİMİ KURSLARI DEVAM EDİYOR

Ödemiş Mesleki Eğitim Merkezi’nde 05.07.2013 tarih ve 28698 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Hijyen Eğitimi yönetmeliği ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün 11.11.2013 tarih ve 3298248 sayılı yazısı kapsamında başlayan Hijyen Eğitimi Kursları devam ediyor. Merkezde verilen kurslar hakkında bilgi veren Ödemiş Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Çamlıca şunları kaydetti:

“İlçemizde gıda üretimi ve perakende satış yapan mandra, lokanta, kasap, pastacı, tatlıcı, fırıncı, pideci, kahvehaneci, bakkal vb işyerleri ile insan bedenine temasın söz konusu olduğu berber, kuaför, cilt bakımı vb temizlik hizmetlerinin verildiği işyerlerinde, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suları üreten işyerlerinde işyeri sahipleri ile çalışanlara yönelik olarak daha önceden portör muayeneleri yapılmaktaydı.

Resmi Gazete’de yayınlanan Hijyen Yönetmeliği’ne göre yukarıda belirtilen mesleklerde çalışanlar için portör muayeneleri kaldırılmış ve yerine 05/07/2013 ile 05 Temmuz 2014 tarihleri arasında hijyen eğitimi verilerek sertifikasyon sahibi olmaları istenilmektedir.

Uygulama zamanının az olması ve 6 ay gibi kısa bir süre kalması nedeni ile bu konular ilgili olarak ilçemizdeki odalarımız ile toplantılar yapılmış ve halen esnaflarımıza, firmalarımıza kayıtlı bulundukları odalarımız tarafınca gerekli bilgilendirmeler yapılmaya çalışılmaktadır.

İlk olarak ilçemizde bulunan bir süt işleme tesisi eğitime alındı. Müdürlüğümüzce müracaatta bulunan Gölcük Süt firmasındaki süt işleme sektöründe çalışanlara yönelik olarak Süt İşleme Elemanı Hijyen Eğitimi başlıklı toplam 3 grupluk kurs açılacaktır. 1. Grup kurslarımız 23-24 Aralık 2013 pazartesi-salı günleri, 2. grup kursumuz 25-26 Aralık 2013 Çarşamba-Perşembe günleri saat 19.00 ile 21.50 saatleri arasında, 3.grup kursumuz da 9-10 Ocak 2014 tarihlerinde 12.00-15.10 saatleri arasında verilecektir.”

Halen hijyen konulu kursların devam ettiğini ve yeni müracaatların alındığını belirten Çamlıca, Merkezimizde verilen kurslardan Ustalık Eğitimi kurslarımızın halen devam ediyor. 2 Aralık akşamından itibaren başlayan 600 saatlik istihdama dayalı Karo İmalat İşçiliği adlı UMEM kursu başladı. İş Makinesi Operatörlüğü (BekoLoader-Forklift) kursları ile Usta Öğretici İş Pedagojisi Kursları ile inşaatlarda çalışanlara yönelik tüm kurslar ile ilgili olarak kayıtlar devam etmektedir.”

MEM’DE KURS BAŞVURULARI VE EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR