’Maraş-18’ cevizinde hasat dönemi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kahramanmaraş’ta Avrupa Birliği coğrafi ayraç tescil belgeli ’Maraş-18’ cevizinde hasat dönemi başladı. Yıllık sayı farkı 20 bin titrem toplam ürün elde edilmiş ve Amerika’nın ’Chandler’ cevizine rakip bulunan Maraş-18, İran, Irak, Rusya ve Suudi Arabistan’a ihraç ediliyor.

Kahramanmaraş’ın Göksun, Afşin, Elbistan, Ekinözü, Çağlayancerit Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerinin rustik mahallelerinde imal edilen Maraş-18 isminde cevizde hasat dönemi başladı. Maraş-18 adı ile bilinen ve evren üstünde ehemmiyetli müşterek pozisyona eş bulunan cevizler içerisindeki, Kahramanmaraş cevizi literatüre girerek coğrafi işaretli tescilli mahsul oldu.

Rakımı 1700 metrelere yaslanan erdemli yerlerde, yaylalarda yetişen ağaçlardan birleşen cevizde il genelinde 95 bin 196 dekarlık bölgede üretimi yapılıyor.

Tarım ve Orman Müdürlüğünden tahsil edilen bilgiye göre, bu sene ceviz üretiminde yüzdelik onluk müşterek artma bulunduğu ve mukayyet resmi ceviz bahçelerinden 21 bin 500 titrem ceviz rekoltesi beklendiği öğrenildi. İl genelinde açıkça ve boğunuk bölgelerde 1 milyon 200 bin ağaçta ceviz üretimi yapılırken iklim ekonomisine çın ekleme bedel sunmuş bulunduğu belirtildi.

Amerika’nın ’Chandler’ cevizine rakip bulunan Maraş-18, Avrupa ve Ortadoğu kıtasındaki kimi devletlere de ihraç ediliyor.

Onikişubat ilçesi Avcılar mahallesinde hasat dönemi başladı.

Mahalle Muhtarı Abdurrahman Kayaalp, “1600 rakımlı bölgede ceviz hasadı yapıyoruz. Tamamı metres bahçesi. Depremin tesiri bize ağırbaşlı he fakat müşterek nebze olsun yüzümüzü ceviz hasadı güldürdü. Ürünlerimiz Maraş-18 denilen müşterek numara kalitedir. Özellikle mahallemizde ceviz üretimi aşırı yayılmış durumda. Tüccarlar geliyor ve ürünlerimizi alıp dünyanın değişik noktalarına ulaştırıyorlar. Ceviz, iç beyazlığı ve keyfi ile erdemli rakımlı yerlerde dobra yakalıyor” dedi.

(HLL-FKE-

Kaynak: IHA

’Maraş-18’ cevizinde hasat dönemi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir