Advert
Advert
Sağlık çalışanına istifa, emeklilik ve izin yasak!
Adem Örengül / Ekonomi Analizi

Sağlık çalışanına istifa, emeklilik ve izin yasak!

Bu içerik 548 kez okundu.
Advert

Sevgili okurlarım, olacağı buydu. Koronavirüs, pandemi ya da adına ne derseniz diyin yüzyılın, belki de bin yılın belası! Aileyi etkiliyor, yaşamı etkiliyor. Etkilemediği bir şey yok. Kısaca herkes, yaşamakta zorluklar içinde. Esnaf iş yapamıyor. Emekçiler yarım mesai derken olan oldu. Zaten bu dönemin yükü onların omuzlarındaydı. Şimdi bir de bir genelgeyle başına çorap örülen bir kesim var. Evet, sağlık çalışanları!

Sağlık Bakanlığı, yayımladığı genelgeyle sağlık personelinin izinlerini durdurdu, istifaları kabul etmeyecek artık. Neden mi? Bazı sağlık çalışanları, istifa ya da emeklilik haklarını kullanarak hastanelerde çalışmak istemiyor.

Sağlık Bakanlığı, 81 ilin valiliğine 'Personel İşlemleri' hakkında genelge gönderildi. Genelgede Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak kabul edilen Kovid-19 salgını ile mücadelenin kesintisiz, etkin, yayılımının önlenmesi ve salgınla mücadelede görev yapan personeli olası riske karşı koruyabilmek amacıyla bütün kamu kurum ve kuruluşlarınca alınması gereken tedbirlere yönelik düzenlemeler yapıldığı ve uygulamaya konulduğu bildirildi.

Böylece gerek kamu sağlık hizmetinin verildiği sağlık tesislerinde gerek merkez ve taşra teşkilatında görevli personelin enfekte olma riskini en aza indirebilmek amacıyla birçok alanda salgınla mücadele kapsamında gerekli tedbirlerin alınarak teşkilat ve kamuoyuna duyurulduğu ifade edildi.

Gelinen süreçte kamu sağlık hizmetinin kesintisiz, etkin, salgının yayılımının önlenmesi ve salgınla mücadelede her alanda yeterli sayıda ve mücadelede tecrübe kazanan personel eliyle yürütülebilmesini teminen bazı düzenlemelerin yapılmasına ihtiyaç duyulduğu vurgulanan genelgeye göre, bakanlık merkez ve taşra teşkilatında görevli bütün personelin her ne sebeple olursa olsun bu süreçte görevinden istifa talebinde bulunan personelin talebi kabul edilmeyecek. 5434 sayılı kanunun 40. maddesine göre yaş haddinden emekli olacaklar ile 5510 sayılı kanuna göre, malulen emekli olacakların ayrılışları yapılacak, bu kapsam dışındakilere yönelik olarak emekli edilmeyecek.

Sağlık hizmetinde görevli sağlık işçilerinin resen emeklilik işlemleri ile malulen emeklilik işlemleri yapılarak işten ayrılmaları sağlanacak, bunun haricinde ayrılmak isteyenlere müsaade edilmeyecek.

Eşinin emekliye ayrılmasından kaynaklı atama, öğrenim durumuna dayalı atama, alt ve üst hizmet bölgelerine atama ile karşılıklı yer değiştirme ve engelli durumundan yapılacak atamalar, ikinci bir duyuruya kadar durduruldu.

Sağlık tesislerinde görev yapmakta iken başka kurum ve kuruluşlara atama talep edip de ataması yapılan personelin ayrılışı yapılmayacak, başka kamu kurum ve kuruluşlarına atama talep eden personele bu süreçte muvafakat verilmeyecek.

Kamu sağlık hizmetlerinde ihtiyaç duyulan durumlarda bakanlıkça zorunlu olarak iller arası geçici görevlendirilen resen personelin derhal ayrılışının yapılarak görevlendirildiği yere gitmesi sağlanacak.

Yasal mazeretleri -evlilik, ölüm, analık, hastalık ve refakat hariç- bakanlık merkez ve taşra teşkilatında çalışan bütün personelin ikinci bir emre kadar yıllık izinleri durduruldu. Halen yıllık iznini kullanmakta olan personel, izinlerini kullanmaya devam edecek.

Çalışan eşlerin her ikisinin de bakanlık personeli olması halinde kamu sağlık hizmetinin sürdürülebilirliğine yönelik tedbirli kaydıyla okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan çalışanların yıllık izin talepleri, kadın çalışana öncelik verilmek kaydıyla kurum amirlerince değerlendirilerek hizmeti aksatmayacak şekilde planlama yapılacak.

657 sayılı kanunun 103. maddesinin son fıkrasına göre radyoaktif ışınlarla çalışan personele verilmekle yükümlü olunan bir aylık sağlık izni, kurum amirlerinin uygun görecekleri zamanda kullandırılacak.

Personele 02.06.2020 tarihli yazının birinci maddesi çerçevesinde kurum amirlerince takdir edilmek kaydıyla idari izin verilmesi uygulaması devam edecek.

Doğum sonrası analık iznine müteakip alınan ücretsiz izinler ile 657 sayılı kanunun 77. ve 78. maddelerine göre talep edilen ücretsiz izinler ile ilgili kanuna göre sendikalarda yönetici pozisyonundan dolayı ücretsiz izin talep edenlerin talepleri karşılanacak ancak diğer personele ücretsiz izin verilmeyecek. Bir başka mecburi izin ise hamile personele hamileliğin 24. haftasından 32. haftasına kadar izin verilmesi uygulamasına devam edilecek. Bu süreç, tüm pandemi dönemi süresince devam edecek.

Sevgili okurlarım, bu konuyla ilgili onlarca arayan okuyucum var. Daha önce şark görevi veya eş durumundan nakil gündem oluşturuyordu. Şimdi ise bu pandemi döneminde hastanelerden sosyal haklarını kaybetmeden uzaklaşmak isteyen okuyucularım bizi arıyor. Her yerde sıkıntı. Umarım bu vebadan kurtulmanın zamanı yakındır...

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş ve Kiraz'daki projeler 2021'de bitecek
Ödemiş ve Kiraz'daki projeler 2021'de bitecek
Pazarlarda sadece gıda satılacak
Pazarlarda sadece gıda satılacak