Advert
Advert
Selim ŞAHAN

"Geri sar makinist, geri sar!"

Bu içerik 342 kez okundu.
Advert

70 yılbaşını pek hatırlamıyorum ama 80 yılbaşı, bizim kuşak için büyük bir olaydı. Dile kolay 70'ler sona ermiş, 80'e girmiştik. 80'le birlikte lise dönemi de geride kalmıştı.

Sonra 90, sonra 2000, sonra 2010 ve 2020…

Yıllar ne çabuk geçiyor.

Her 10 yılın kötü olayları var ama 2020 kadar olmadı sanıyorum.

Zaten 2019'a kötü başlamıştık. 2018 yılının sonlarında Avustralya'da başlayan büyük yangın kontrol altına alınamayınca milyonlarca hektar orman yanmış ve yarım milyardan fazla hayvan hayatını kaybetmişti.

Bu yangın kontrol altına alınamayınca kuraklıkla mücadele eden Güney Avustralya'da su kaynaklarını tükettiği gerekçesiyle yaklaşık 10 bin yabani devenin helikopterlerden ateş edilerek itlaf edilmesine karar verilmişti.

Belki ateş bize düşmemişti ama aynı dünyada bunmamızdan dolayı dolaylı da olsa tüm insanlığı etkilemişti.

2020'ye geldiğimizde de en azından bizim kuşağın karşılaşmadığı en büyük felaketlerden biri ile karşı karşı kalmıştık. Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ilk başta tanımlanamayan bir virüs olan Kovid-19, dünyaya yayılmaya başlamıştı.

Aynı yıl sınır kapılarının açıldığı yönündeki haberler sonrası Avrupa'ya geçme hayalleriyle Yunanistan'a akın eden Suriyelilerin içinde bulunduğu dram da tüm dünyanın gözü önünde cereyan eden insanlık dramı idi.

Ve ırkçılık… Dünyanın topyekun sağa kayması…

ABD'nin bir kentinde elleri kelepçelenerek yüz üstü yere yatırılan George Floyd, "Nefes alamıyorum" demesine rağmen polisin sert müdahalesi nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Floyd'un öldürülmesinin ardından ABD'de geniş çapta protestolar düzenlendi. Binlerce göstericiye polis; biber gazı, plastik mermi ve ses bombalarıyla karşılık verdi.

Ortadoğu'da bitmek bilmeyen egemenlik savaşları ve son olarak Ermenistan-Azerbaycan savaşı…

Özetle 2020, hiç kimseye iyi gelmedi!

Moğollar müzik grubunun 'Geri Sar' adlı yeni bir parçası var.

"Geri sar şu filmi makinist, geri sar!"

Korona, tüm dünyanın yaşam kültürünü alt üst etti.

İflaslar ve işten çıkarmalar, ardına ardına geldi. Küçük esnaf dükkan kapatıyor. Her zaman olduğu gibi bu felaketten de toplumun en alt kesimleri etkilendi.

Şimdi kışa doğru gidiyoruz. Alınan kredilerin geri ödeme zamanları geldi. Bazı avukat arkadaşlar, icralık davaların patlama yaptığını söylüyor.

Narlar kesiliyor, turşuluk salatalıkta son günler. Kestane ve zeytin hasadı başladı. Bakla üreticileri yağış bekliyor.

Okullarda yüz yüze eğitim sınıfları artıyor. Bu yıl Kaymakçı Lisesi'ndeyim. 12'ler başladı, 9'larda da bir hafta sonra başlıyoruz.

Bence korona, eğitimde de büyük bir ders olmalı. Bütün köy okulları açılmalı...

"Geri sar şu filmi makinist, geri sar!"

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş ve Kiraz'daki projeler 2021'de bitecek
Ödemiş ve Kiraz'daki projeler 2021'de bitecek
Pazarlarda sadece gıda satılacak
Pazarlarda sadece gıda satılacak