Advert
Advert
Beklenen müjde gelecek mi?
Adem Örengül / Ekonomi Analizi

Beklenen müjde gelecek mi?

Bu içerik 325 kez okundu.
Advert

Sevgili okurlarım, aldığımız duyumlara göre oldu olacak derken Sosyal Güvenlik Kurumu'nda intibak yasası hakkında harıl harıl çalışılıyor. Bilindiği üzere emeklilerin uzun süredir beklediği zam gerçekleşecek mi? Bu özel yazımızda intibak zammından bahsedeceğim. Detaylı bilgi için yazıyı sonuna kadar okuyun lütfen.

 

2000 yılından önce emekli olanlara intibak düzenlemesi yapılmış ve maaşları o dönemde 300 TL'ye kadar artmıştı. Daha sonra bu intibak düzenlemesinin 2000 yılından sonra emekli olanlar için de uygulanması talep edilmişti ama sonrasında bu düzenleme için her ne kadar davalar açılmış olsa da yargı yolu kapandı. Sonuç olarak intibak düzenlemesi, sadece meclise bir kanun teklifi sunulması ve kabul edilmesi durumunda yasalaşabilecek.

 

Memur emeklilerine yönelik intibak talebi, toplu sözleşme görüşmeleri sırasında gündeme taşındı. Çıkacak bir intibak düzenlemesinden yaklaşık beş milyon emeklinin yararlanabileceğini belirtiliyor.

 

Gerçekleşirse ne olacak?

 

En az emekli aylığı asgari ücrete eşitlenirse emekliye her ay ek ödeme dahil en az 2324 lira ödenecek. Sağlıkta ek ödemelerin kalkmasıyla emekli maaşından bu alanda hiç kesinti olmayacak. Ek ödeme oranı değişirse emekliler, her ay net maaşının yüzde 4-5'i yerine yüzde 8-10'u oranında para alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gelirinde oran yüzde 8 olursa 255, yüzde 10 olursa 382 liraya varan artış yaşanacak. İntibak yapılırsa 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara da 355 liraya varan zam söz konusu olabilecek.

 

Sistem sil baştan!

 

SGK ve hükümetin üzerinde çalıştığı Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası (TES) ile ilgili yeni detaylar ortaya atılıyor. Bir gün bile çalışsanız hakkınızın saklı tutulacağı sistemde detaylar şu şekilde: İşveren tarafından işten çıkarılan işçinin TES katkısı hesabında duracak.

 

Tamamlayıcı emeklilik yaşı 60

 

Emeklilik yaşı 60 olarak belirlendi ama emekli olmak için süre şartı bulunmuyor. Çalışan için ödenmiş olan katkılar, fon hesabında biriktiği için 60 yaşına geldiğinde birikime hak kazanmış oluyor. Mevcut sistemde çalışanların yüzde 66'sı, kıdem tazminatlarını alamıyor. Çalışma Genel Müdürlüğü'nün araştırmasına göre mevcut sistemde işverenin yüzde 49'u, kıdem ödememek için çalışanlarına girdi-çıktı yapıyor. Bu sorun, ağırlıklı sanayi sektöründe yaşanıyor. Kıdem tazminatını alamayan ya da eksik alanların yüzde 96'sı ise dava açmıyor. Bu meslektekiler artık erken emekli olacak!

 

Emeklilik tüm çalışanların hayali, hele bir de erken emeklilik olursa. Bazı iş kollarında yıpranma payı ile daha erken emeklilik sistemde zaten vardı ama daha sonra SGK, onlarca mesleği daha bu kapsama almıştı. Madencilik gibi zaten olanların yanına su altı çalışanları, demir çelik fabrikası işçileri ve ceza evi çalışanları da erken emekli olabiliyor. 

 

Bekleyeceğiz, bakacağız, göreceğiz! Bozuk saat bile günde iki defa doğru gösterir. Umarım millet adına hayırlı iş yaparlar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi