Advert
Advert
Resimler duvara asılı, iki arkadaş noksan
Adnan SAYGILIER / Adnan Saygılıer Gözüyle

Resimler duvara asılı, iki arkadaş noksan

Bu içerik 414 kez okundu.
Advert

Sevgili arkadaşım berber İbrahim Somalı'nın İstiklal okulunun karşısında halk arasında kompir pazarı olarak bilinen, üzeri örtülü, yüksek, altı geniş  yerin karşısında berber dükkanı vardı. İbrahim arkadaşım olduğundan devamlı yanına gider gelirdim. İbrahim'in yanına 1982 yılında bir çırak gelmişti. Kendisi ile o yıllarda tanıştık. "Senin adın ne?" diye sorduğumda "Yusuf Cezayerli" diyerek cevap verdi.

Aylar, yıllar geçti. Bizim Yusuf, çıraklık ve kalfalık dönemini bitirip usta olmuştu. Kendi iş yerini kurabilirdi. Ustasından izin alarak Ödemiş'te berber dükkanı açtı. Ödemiş'in çeşitli semtlerinde berberlik yaptıktan sonra hani derler ya "Dünyada mekan, ahirette iman" diye, Yusuf da aynısını yaparak Bankalar Caddesi'nde bulunan Esnaf Kefalet Kooperatifi'nin karşısındaki pasajdan bir dükkan aldı. Kendisinin ziyaretine sürekli gelir gider, görüşürüm. Cumhuriyet ve demokrasi ilkelerine bağlı, iyi bir Atatürkçü kişiliğe sahip, Turgut Özal'ın kurmuş dönemin Anavatan Partisi'nde yöneticilik yapmış bir arkadaşımız. Zaman zaman kendisiyle fikir alışverişi yaptığımızda yanlışa yanlış, doğruya doğru demesini bilen birisi. Sabit fikre bağlı olmayan bir kişiliğe sahip biri olduğundan gelip geçerken uğrar, sohbet ederiz.

6 Şubat 2018 tarihinde dükkanına gittiğimde berber dükkanı, sanki siyaset meydanıydı. Kimler yoktu ki... 14 Nisan 2019'da aramızda ayrılan Muhasebeciler Odası Başkanı merhum Sabri Diken, 12 Kasım 2018'de aramızdan ayrılan Terziler Odası Başkanı merhum Ayhan Akçam, Gıda Maddeleri Odası Başkanı Sami Görgen, Muhtarlar Derneği Başkanı Nihat Savuran, bir dönem Berberler Odası'nda yöneticilik yapmış ve 14 Şubat 2018 tarihinde yapılan oda seçiminde başkan adayı olan Yusuf Cezayerli...

Ben dükkana girince orada bulunan arkadaşlar gülerek, "Bir İl Genel Meclisi üyemiz yoktu, kadro tamamlandı" dediler. Gülüşmelerin ardından o günkü siyaset hakkında seviyeli bir görüşme yaptıktan sonra o günü ölümsüzleştirmek için 6 Şubat 2018 tarihinde fotoğrafımızı çekildik. İyi ki de çekilmişiz. O karede bulunan iki arkadaşımız aramızdan ayrıldı. Mekanları cennet olsun. Her birimizin bir saati var ama önden gidene üzülüyoruz. Yusuf Cezayerli kardeşim, o resmi çerçeveletip dükkanına asmış. Her gittiğimizde gözlerimiz dolu dolu oluyor. Ne yapalım, her canlı bir gün ölümü tadacak. Önemli olan, arkamızda güzel eserler bırakmaktır.

Kalın sağlıcakla...    

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trafik lambaları kazaya davetiye çıkarıyor
Trafik lambaları kazaya davetiye çıkarıyor
Turizm merkezlerine yerinde inceleme
Turizm merkezlerine yerinde inceleme