Advert
Advert
Yetti gari
AÇILIM / Yaşar VARIŞ

Yetti gari

Bu içerik 429 kez okundu.
Advert

Koronavirüs tedbirleri başlayalı üç ayı buluyor. Bu bağlamda bulaşığı önlemek için 65 yaş üstü ve 20 yaş altındaki vatandaşlara sokağa çıkma yasağı konmuş, şehirler arası ve ülkeler arası hava, tren ve otobüs seferleri durdurulmuş, berberler, kuaförler, kahveler, mağazalar ve benzeri yerler kapatılmıştı.

Şimdi gelinen noktada Sağlık Bakanlığı ve yetkililerin söylediğine göre alınan önlemlerle salgın kontrol altına alınmış olmalı ki alış veriş merkezleri, berberler, kuaförler hizmete açıldı. Önümüzdeki günlerde turistik otellerin, plajların ve birçok iş yerinin açılacağı söyleniyor.

Televizyondaki sağlıkla ilgili programları izliyorum. Oturumu yöneten arkadaşların ısrarlı sorularına rağmen 65 yaş ve üstündekilerle ilgili net bir cevap vermiyorlar. Söyledikleri ve tekrarladıkları tek şey; "Bu grup risk taşıyor, onları korumak istiyoruz" vs.

65 yaş ve üstündekilerle aynı evde oturan ama çalıştığı için 18 yaştan büyük olanlara ve diğerlerine yasak yok. Akşam aynı sofraya oturuyorlar. Geçecekse oradan geçecek zaten. Sadece ileri yaştakilere yasak var.

Hükümetin bu yaklaşımı, inandırıcı ve doğru değil. 65 yaşını doldurmuş insanlar; toplumun en deneyimli, olgun ve anlayışlı insanlarıdır. Hayatın ve yaşamanın ne olduğunu en iyi onlar bilirler. Üç aydır televizyonlarda dinleye dinleye neredeyse bir tıp adamı kadar bu hastalığı öğrendiler. "Virüs nelerden, nasıl bulaşır, fiziki mesafe ne kadar olmalıdır, maske nasıl takılırsa yararlıdır say" deseniz ezbere sayacak durumdalar. Bugüne kadar alınan her karara büyük bir titizlikle uydular. 23 Nisan, 19 Mayıs gibi ulusal bayramlarını, son olarak Ramazan bayramlarını bile evde geçirdi bu insanlar, sesleri çıkmadı.

Ama yetti artık. Daha fazlasına dayanacak güçleri kalmadı. Evde hareketsiz yaşamaktan dolayı çok sıkıldılar. Psikolojileri bozuldu çoğunun. Ayrıca yaşları gereği birçoğunun çeşitli rahatsızlıkları var. Bu insanlar üzerindeki yasak, belli tedbirler koyarak bir an önce kaldırılmalıdır. Aksi takdirde ileri yaştaki bu insanları virüsten koruyalım derken başka nedenlerle kaybedilecektir.

Hem bu yasakların hukuki altyapısı da yok. Anayasamızın 13. maddesi, açık ve net: "Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunmaksızın yalnızca ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir" diyor. Hükümet, böyle bir kanun çıkarmadı. İnsanlar, kendi ve diğer vatandaşların sağlığını düşündüğü için bu yasaklara saygı duyuyor ve uyuyor. İnsanlarımızın bu sabrı daha fazla suiistimal edilmeden bu uygulamaya son verilmelidir. Eğer durum, sözünü ettiğiniz ve topluma açıkladığınız gibi iyi değilse başka yerler de açılmamalıdır. AVM'leri açıp da 65 yaş üstündekileri evde rehin tutmak, adaletli ve yasal bir uygulama değildir. Aksi halde insanlarımız, Egemizin meşhur deyişiyle "Yetti gari bu yasaklar" diyecekler. Sağlıcakla kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"İkinci bir emre kadar seferler açılmayacak"
Havza genelinde zehir operasyonu
Havza genelinde zehir operasyonu