Advert
Advert
Ramazan biterken
FARKLI BAKIŞ / Melek GÖZTEPE

Ramazan biterken

Bu içerik 497 kez okundu.
Advert

içimizde kaldı baharın sözcükleri

çiçeklerin gülücükleri

kuşların cıvıltıları

ve tahammül...

içimizde kaldı

bayramı karşılama sevinci

sarılıp kucaklaşma

misafire hazırlık

yalnızlaşma...

içimizde kaldı çocukluk düşleri

düşlerin sabahında yaşanan bayram sevinçleri

gittikçe büyüyen yüzlerde tebessüm

yitim...

ve

içimizde kaldı

yarınlara duyulan özlem

Sadeleşmek zorunda kaldı insanoğlu. Sofralarında yalnızlaştı. Öyle tantanalı, kalabalık iftar yemekleri, yerini aile fertleri ile yenen sakin iftarlara bıraktı. İftar sonrasında yaşanan telaş, camide teravih namazını kılmak için koşturmaca, yerini evinde kendi kendine yapılan ibadete bıraktı. Ramazan eğlenceleri, etkinlikler yerini evde gerçekleşen aktivitelere bıraktı. Sakinleşti hayat.

Sınırlarımız daraldı. Yaptıklarımız sınırlandı. Gösterişten, abartıdan uzak, sade bir hal aldı biz istemesek de. Elbette alışkanlıklarımızı, alışık olduklarımızı bırakmak hiç de kolay değil ama hayat, bize geçici sürprizler hazırlıyor belli dönemlerde. Bizi sınıyor, yokluyor tepkilerimizi ve yaşananlar karşısında duruşumuzu.

Tahammül sınırlarımız ne durumda bu arada? Feridüddin Attar, "Elden gittikten sonra geri döndürülmesi imkânsız olan şeyler dörttür: 1- Ansızın ağızdan çıkan bir söz, 2- Yaydan fırlatılan bir ok, 3- Olmuş bir kaza ve 4- Boşuna harcadığın bir ömür" diyor. Ne dersiniz? Birbirimize karşı kontrollü müyüz bu süreçte? Sabır, tahammül, anlayış, empati, kabullenme, adına ne derseniz deyin, yaşadığımız bu dilimde en çok bunlara ihtiyacımız var gibi. Bir de tebessüme, karşıdakinin kendini güvende hissetmesini sağlamak adına.

Farklı tecrübeler ediniyoruz hayata dair. Her yeni gün ile yeni bir şeyi farklı algılayıp farklı bakıp yeni bir yaklaşım geliştiriyoruz kendi içimizde. Yeniye ve yenilenene uyum sağlamaya çalışıyoruz haliyle. Önümüz bayram ve biz bayramda da evlerimizde olacağız. Ziyaretlerimizi gerçekleştiremeyeceğiz. Telefonlar üzerinden yaşanacak paylaşımlar. Yani bu konuda da bir ilki yaşayacak ve deneyimleyeceğiz. Ne diyelim sağlık olsun, gerisi alır başını yürür. Bir an gelir ki geride kalır yaşanılanlar ve anılarda yer bulur kendine.

Herkese hayırlı bayramlar diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trafodaki kıvılcım panik yarattı
Trafodaki kıvılcım panik yarattı
"İkinci bir emre kadar seferler açılmayacak"