Advert
Advert
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
Adnan SAYGILIER / Adnan Saygılıer Gözüyle

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Bu içerik 608 kez okundu.
Advert

Dün 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı koronavirüs gölgesinde kutladık. 19 Mayıs Bayramı neden önemlidir? 19 Mayıs'ta ne olmuştur? Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanır. Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin milli bayramıdır.

19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk, Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştır ve bugün, İtilaf Devletleri'nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilir.

Atatürk, bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir. Gençlik ve Spor Bayramı, ilk defa 1935'te Atatürk Günü adı altında kutlanmıştır. Beşiktaş'ın girişimiyle, Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımlarıyla bir spor günü haline gelmiştir. Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi'nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni, kutlanan Atatürk Günü'nün tüm gençliğe mal edilmesi için 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiştir ve Atatürk'ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihinde kanunla Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı, 12 Eylül darbesinden sonra Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olmuştur.

Her yıl 19 Mayıs gününde Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Türkiye'nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Üzerinde "Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına" yazan ve 'Sevgi Bayrağı' olarak adlandırılan dev bir bayrak, Kurtuluş Yolu'ndaki tütün iskelesinden karaya çıkartılarak Samsun valisine verilir. Daha sonra bayrak, cumhurbaşkanına sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir. Samsun'dan yola çıkarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale'den sonra 19 Mayıs törenlerinde Ankara'da cumhurbaşkanına sunulur.

Atatürk'ümüzün gençlerimizle ilgili güzel bir sözünü sizinle paylaşıyor, bayramımızı kutluyorum;

"Biz, her şeyi gençliğe bırakacağız. Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir..."

                                                                                                                              Mustafa Kemal Atatürk

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Kısıtlama bu akşam başlıyor
Kısıtlama bu akşam başlıyor