Advert
Advert
Hayal mi gerçek mi?
Fırat Aslan

Hayal mi gerçek mi?

Bu içerik 511 kez okundu.
Advert

İçinde bulunduğumuz durum kafa karıştırıyor. Özellikle tüm dünyada çalkalanan gelecek senaryoları bir hayli korkutucu. İzlediğimiz film ve dizilerin bir parçası olma fikri, insana "Bir dakika ya! Tüm bu konuşulanlar ve yazılanlar hayal mi, gerçek mi?" dedirten cinsten. Sanırım hem hayal hem de gerçek!

Geleceğin yeni dizaynı, gerçekten bilimkurgu filmlerine benzeyebilir yani hayal dediğiniz her şeyi yaşayabiliriz ama o film ve dizilerdeki sefalet ve acı içinde barınmayabilir.

Dünya küçülmeye gidiyor. Hayatlarımız, lükslerimiz, alışkanlıklarımız değişecek ve minimale odaklanacak. Artık sahip olduğumuz eşyalar yerine huzurumuz, mutluluğumuz önemli olacak. Eşya yerine bilgi depolayacak ve teknolojiyi iliklerimize kadar hissedeceğiz.

Geleceği hayal etmek, onu gerçeğe dönüştürecek! Uzun yıllardır bilim adamları, hayal kuruyor ve bunu gerçeğe dönüştürüyor. Şimdi biz de bunun parçası haline geliyoruz. Herkes bir şeyler üretecek, mecburen sistem bizi düşünmeye, anlamaya ve farkındalığa sürükleyecek. Kim bilir, ürkütücü gelen pek çok şey doğru kişilerin hayalleri sayesinde güzel gerçeklere dönüşebilir!

Bu süreçte kendi geleceğini tasarlayabilirsin. Hem vaktin hem de artık bir nedenin var. Düne kadar küçümsenen, yok sayılan ne varsa şimdi önemli hale geldi çünkü ilk onları yitirme riskiyle karşılaştık. Mesela yakınlık ihtiyacı, bireylerin fiziksel ve ruhsal bütünlüğünü koruyan önemli bir unsurdur. İlk onda kayıp yaşadık. Şimdi geleceğe baktığında yakınlık ihtiyacını nasıl koruyacağını tasarlayabilirsin.

Sonra doğayla olan bağımız koptu. Gelecekte ayaklarının çimenlerde dolaşabilmesi, nasıl bir lüks değil mi? Hayvanlar, doğanın dengesi için önemli ama bunun yanı sıra sana yaşam taşıyor olduklarını da fark ettin sonunda. Suyun kudretini, rüzgarın getirdiklerini, toprağın gömdüklerinin sana can verdiğini görüyorsun. Geleceğini tasarlarken onları koruyabilirsin.

Bedenin sana ait. Gücünü ve motivasyonunu ondan alıyor, yaşamını onunla geçiriyorsun. Bugün ona öğrettiğin her şeyi beynin genlerinde taşıyacak ve gelecekteki çocuklarına sunacak. O yüzden bedeninin ihtiyacına kulak ver.

Yeni gelecekte belki başka şeyler olur bilemiyoruz ama bizim genlerimiz hikayede yer alacak. Bunun için bugün durma, hayal etmeye sen de başla!

Umarım bu haftaki yazımı beğenmişsinizdir. Sizlerin de herhangi bir sorusu olduğunda  psk.firataslan@gmail.com ve instagram/psikologfirataslan adresleri üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tren seferleriyle alakalı yeni açıklama geldi
Tren seferleriyle alakalı yeni açıklama geldi
Toplam test sayısı iki milyonu aştı
Toplam test sayısı iki milyonu aştı