Advert
Advert
Koronavirüs nasıl yayılıyor? Bill Gates virüsü tahmin etti mi? Teşekkürler Korona!
Dijital Veri / Serdar ŞİMŞEK

Koronavirüs nasıl yayılıyor? Bill Gates virüsü tahmin etti mi? Teşekkürler Korona!

Bu içerik 957 kez okundu.
Advert

Değerli okuyucularımız, Dijital Veri köşemizde bugün son günlerin gündem maddesi ve değişmezi korona virüsüne değineceğim.

 

Virüsün bu kadar hızlı yayılmasına sebep, bulaşma riskinin yüksek olmasından ziyade durumu da ciddiye almamaktır. Hapşırırken mendil kullanılmaması veya kolumuzun içi ile ağzımızın kapatılmaması, herkesin bundan etkilenmesine neden olabilir. Bunun ile ilgili videomu mutlaka izleyiniz.

 

Tabi ki virüs ortaya çıkınca herkesin aklına Bill Gates'in yıllar önceki bir konferansı geldi. "Savaş makinelerine yatırım yapmayın, bir virüs herkesi yok edebilir" dediğinde eminim ki kimse bu kadar büyük bir etkiyi hesap etmemişti. Özellikle Wuhan şehrinden hızla tüm dünyaya yayılması, ne kadar haklı olduğunu ortaya çıkardı.

 

Sağlık çalışanları, korona için mücadelede en önemli yere sahipler. Özellikle 7/24 durmadan çalışmaları, yüksek risk altında bulunmaları ve tüm hastaların acil olması nedeniyle insanüstü bir performans sergiliyorlar. Hem alkışımız onlara, hem de Çinlilier onları nasıl karşılamış bu haftaki videomuzda göreceksiniz.

 

TEŞEKKÜRLER KORONA!

 

Ne mi diyorum? Videoda daha net anlayacaksınız ama işten vakit bulamayan biz, şimdi evde ne yapacağımızı tartışıyoruz. Oyalanacak bir şeyler arıyoruz. Yüz yüze iletişimi hatırladık. Koşturmacalar, AVM gezmeleri, kafeler... Hepsi bitti ve eve kapandık. Kimileri buna doğanın intikamı diyor, kimileri ise hayvanların ahı. "Her ne olursa olsun virüsten sonra ilişkiler daha farklı olacak" diyor sosyologlar.

 

1 Metre Adam!

 

Bir adam, virüsten önce herkesin dikkatini çekmek adına yollarda 1 metre kuralı uyguladı. Herkes güldü başlarda, şimdilerde ise haklılığı ortaya çıkıyor. Biz de market, banka vb. mecburi gittiğimiz yerlerde bu kurala dikkat etmeliyiz. Güvenli mesafe, hepimiz için gerekli ve şart!

 

Çin'de yollarda kurulan dezenfektasyon tünelleri, gerçekten de çok başarılı. Bir yerden bir yere giderken hemen tünele giriyorsunuz ve hijyenik hale geliyorsunuz. Özellikle mobil tarzda yapılacak olan bu tüneller, virüsün yayılmasını önemli derecede engelleyecektir.

 

Çin polisi teknolojiden üst düzeyde yararlanarak hala virusü denetlemeye devam ediyor. Kafalarına taktıkları kaskın yanında bulunan kamera ile vücut ısısı yüksek olanlar tespit edilip en yakın sağlık kuruluşuna yönlendiriliyor. Bu şekilde daha fazla kişiye bulaşma riskini bertaraf etmiş oluyorlar.

 

Ayrıca AI yani yapay zeka destekli robotlar, hem binaların temizliğine ve dezenfektasyonuna yardımcı oluyor hem de insanları uyarıyor. Drone ile kişileri tespit eden robot, onlara tavsiyelerde bulunuyor. Ayrıca termal kameralar ile de ateşli kişileri tespit edebiliyor.

 

Son olarak, bu olayı ciddiye alalım! Ellerimizi sık sık temizlemeyi unutmayalım ve dışarı çıkarken maske takalım. Önlem almak, o kadar da zor değil!

 

Konu ile ilgili videoya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

 

https://youtu.be/KrF5EdP04aU

 

Lütfen abone olmayı ve paylaşmayı unutmayın!

 

Herkese sağlık ve teknoloji dolu günler dilerim.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sahte içkilere el konuldu
Sahte içkilere el konuldu
Patates üreticilerine beş kalemde destek
Patates üreticilerine beş kalemde destek