Advert
Advert
Koronavirüsün ekonomiye etkisi
Adem Örengül / Ekonomi Analizi

Koronavirüsün ekonomiye etkisi

Bu içerik 589 kez okundu.
Advert

Sevgili okurlarım, size bu hafta koronavirüsün etkilerini yazacağım. Ben yazıyı yazmaya başladığım zaman Sağlık Bakanı, en son açıklamasını şöyle duyurmuştu: "Türkiye'de koronavirüsten hayatını kaybeden kişi sayısı 44'e yükselirken toplam vaka sayısı 1872'e ulaştı." Vefat eden insanlarımıza rahmet, tanı konulan insanlarımıza da acil şifa dileyelim.
 

Bildiğiniz gibi daha önceleri okullar tatil edildi. Sonra camiler kapandı. Sonra adliyelerde duruşmalar ertelenmişti. Şimdi de icra dairelerini durdurdu. İsteseniz şöyle bir başlık atabiliriz:

İcra ve iflas işlemleri durduruldu

Nafaka borçları haricindeki tüm icra ve iflas işlemlerinin durdurulduğu hakkında karar geldi. Yayımlanan karar, 22.03.2020 tarihinden itibaren geçerli olacak. Resmi Gazete'nin 22.03.2020 tarihli sayısında bir karar yayımlandı. Yayımlanan kararın metninde şu ifadelere yer verildi: "Ekli İcra ve İflas Takiplerinin Durdurulması Hakkında Karar'ın yürürlüğe konulmasına, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu'nun 330'uncu maddesi gereğince karar verilmiştir." 

İcra ve İflas Takiplerinin Durdurulması Hakkında Karar

MADDE 1- COVID -19 salgın hastalığının ülkemizde yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında bu kararın yürürlüğe girdiği tarihten 30/4/2020 tarihine kadar nafaka alacaklarına ilişkin icra takipleri hariç olmak üzere yurt genelinde yürütülmekte olan tüm icra ve iflas takiplerinin durdurulmasına ve bu çerçevede taraf ve takip işlemlerinin yapılmamasına, yeni icra ve iflas takiplerinin alınmamasına ve ihtiyati haciz kararlarının icra ve infaz edilmemesine karar verilmiştir.
MADDE 2- Bu karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu kararın yürütmesini Adalet Bakanlığı yapar.

Asgari ücretliye TBMM'den tam 7 milyar TL korona desteği
 

Değerli okurlarım, TBMM'nin 24.03.2020 tarihli oturumunda asgari ücretliye korona desteği onaylandı. "Umarım yerini bulur" diyorum çünkü daha önceki uygulamaları biliyoruz. Utanmak yerine "Aldatıldık" diyoruz. Millete de Keloğlan muamelesi. Bu sefer insafa gelirler de asgari ücretli, Keloğlan muamelesi görmez.
 

Mahkumlara af gelebilir

Değerli okurlarım, yaklaşık iki genel seçim öncesinde hükümetin seçim vaatleri arasında bulunan mahkumlara genel af meselesi, bir türlü partileri bir araya getiremiyordu. Bu sefer insafa gelmiş gözüküyorlar. "Her musibette bir hayır vardır" derler ya Çin'in koronası, bizimkileri bir araya getirmiş gözüküyor. Mahkumlara af olarak bilinen infaz düzenlemesinde yeni değişiklik yapıldığı bildirildi. TBMM'ye bu hafta gelecek.

Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (KYK) borcu olan gençlere!!!

KYK borçları hakkında çalışmalar, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda devam ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle duraksayan çalışmalar sonrası talepler geliyor. KYK borçları için müjde bekleniyor. İş bulamadığı için KYK borcunu ödeyemeyen milyonlarca genç , hükümetten gelecek KYK borç düzenlemesini bekliyor. Koronavirüs salgını ile daha da artan işsiz sayısı nedeniyle vatandaşlar değil KYK borçlarını ödemek, evlerine gıda alacak parayı bulmakta bile zorluk çekiyor.

İş yerleri ücretsiz izin verdi

Koronavirüs nedeniyle birçok iş yeri kapatıldı. Geçici olarak kapatma kararının alınmasının ardından on binlerce kişi işsiz kaldı. Hem işsiz kalan hem de maaş alamayacak olan bu vatandaşlardan çoğu, işsizlik maaşı şartlarını da henüz taşımıyor. Bu sıkıntıların üst üste gelmesi sonrası bunlara bir de KYK borç taksitleri eklendi.

Değerli okurlarım, bu haftalık benden bu kadar. Ama bitmedi!!! Önümüzdeki hafta ilginç, ilginç olduğu kadar da dikkat çekici konuları yazacağım. Bilginize...

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı